Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Tri zgjatje joge që mund të ndihmojnë në ndalimin e dhimbjes së kokës

“Një studim i fundit tregoi se joga mund të ulë frekuencën dhe intensitetin e dhimbjes së kokës”, thotë Rebecca Erwin Wells, drejtoreshë e programit gjithëpërfshirës të dhimbjes së kokës në Karolinën e Veriut.

Në studim, dhjetë javë zgjatje të përditshme të jogës ulën dhimbjen e kokës me 58 për qind.

Arsyeja: Frymëmarrja, qëndrimet dhe relaksimi i arritur gjatë jogës kombinohen për të luftuar shkaqet kryesore të dhimbjeve të kokës. “Kur muskujt e qafës janë të tensionuar, kjo mund të shkaktojë dhimbje koke”, shpjegon Dr. Wells, duke theksuar se joga mund t’i lirojë këta muskuj.

“Joga gjithashtu ndihmon në stresin, i cili është shkaktari më i shpeshtë i migrenës”. Për të marrë përfitimet, ndiqni shembullin e Rachel dhe provoni këto tre poza tri herë në javë.

Pozë fëmijësh

Ky pozicion zgjat dhe lëshon qafën dhe shpatullat për të çliruar tensionin që mund të shkaktojë dhimbje koke.

Për ta bërë: Gjunjëzohuni në tokë me gjunjët e ndarë dhe këmbët së bashku. Uluni në thembra dhe mbështetuni përpara, duke zgjatur krahët drejt dhe duke e lënë ballin të prekë në dysheme. Merrni frymë thellë dhe mbajeni për 3 deri në 5 minuta.

Ulur me shpinë ‘gërshetë’

Kjo pozë shtrihet në të gjithë shpinën për të lehtësuar ngushtësinë që shkakton dhimbje koke.

Për ta bërë: Uluni me këmbë të kryqëzuara dhe vendosni krahun tuaj të djathtë pas jush, duke vendosur majat e gishtërinjve në dysheme dhe mbështeteni dorën tuaj të majtë në gjurin tuaj të djathtë, duke e shtrembëruar butësisht trupin tuaj në të djathtë. Mbajeni, merrni frymë thellë, për 3 deri në 5 minuta. Lironi, kthehuni në qendër dhe përsëriteni në anën e kundërt.

Ujëvarë

Poza e ujëvarës zvogëlon stresin në shpinë dhe qafë dhe promovon relaksimin.

Për ta bërë: Shtrihuni në shpinë me gjunjë të përkulur, këmbët të rrafshuara në mure. Afroni gjunjët në gjoks, pastaj ngadalë zgjatini këmbët lart. Mbajeni këtu, duke marrë frymë thellë për 3 deri në 5 minuta.

Postime të ngjashme

OBSH nuk rekomandon imunizimin me dy lloje vaksinash

S.B.

Kanceri i veshkave është më i vështiri për t’u zbuluar: Shenjat më të hershme që trupin po shkatërron kjo sëmundje e rrezikshme!

S.B.

Gabimet e prindërve të cilat dobësojnë sistemin e imunitetit te fëmijët

S.B.

Ekspertët pohojnë: Teknika 4-4-4 zgjidh edhe problemet më të mëdha

S.B.

Një sallatë me kastravec e hudhër për të luftuar hipertensionin

S.B.

1/3 e të shëruarve nga Covid vuajnë nga depresioni, ankthi dhe sëmundje mentale

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...