Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Trudeau: Marrëveshje për vaksinën e parë kanadeze antiCOVID-19

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau njoftoi sot një marrëveshje me grupin farmaceutik “Quebec Medicago” për të siguruar deri në 76 milionë doza për vaksinën e tyre kandidate kundër COVID-19, e para e prodhuar në Kanada.

“Kur një vaksinë të jetë gati, Kanadaja do të jetë gjithashtu”, tha ai në një konferencë për shtyp.

Otava do të investojë deri në 173 milionë dollarë kanadezë (111 milionë euro).

Kanadaja tashmë ka nënshkruar marrëveshje me kompanitë farmaceutike amerikane “Novavax”, “Johnson & Johnson”, “Pfizer” dhe “Moderna”, si edhe me atë franceze “Sanofi”, britanike “GSK” dhe suedezo-britanike “AstraZeneca”.

Në total, qeveria kanadeze shpjegoi se mund të marrë deri në 358 milionë doza për vendin me 37 milionë banorë.

Postime të ngjashme

Gjuajte me armë nëpër Mbretërinë e Bashkuar për nder të Dukës së Edinburgh

Lea Muslija

SHËNOHET PËRPARIM NË BISEDIMET PËR MARRËVESHJEN BËRTHAMORE

Lea Muslija

Kriza Ukrainë-Rusi, SHBA dërgon anijet në Detin e Zi

Lea Muslija

Në Shqipëri mbërritën 100 mijë vaksina të tjera të “Sinovac”

R Zh

Shpërthen një vullkan në Karaibe

S.B.

Katastrofë në Indi, shënohet rekord prej mbi 145.000 rastesh me Covid-19

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...