Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Trump emëron avokatë të rinj për ta mbrojtur në “Impeachment”

Ish-presidenti i SHBA, Donald Trump emëroi të dielën dy avokatë të rinj për të udhëhequr mbrojtjen në gjyqin e tij të ardhshëm për pushimin e Senatit, pasi papritmas u njoftua largimi i avokatëve të mëparshëm.

Avokatët David Schoen dhe Bruce Castor do të kryesojnë mbrojtjen në gjyqin e caktuar të fillojë në 9 shkurt, tha zyra e Trump në një deklaratë. Schoen tashmë ka ndihmuar Trump dhe këshilltarët të përgatiteshin për procedurat, sipas zyrës së ish-presidentit.

Butch Bowers dhe Deborah Barberi, dy avokate të Karolinës së Jugut, nuk janë më në ekipin e Trump.

Senati amerikan do të konsiderojë një artikull të fajësimit të kaluar nga Dhoma e Përfaqësuesve në 13 janar duke akuzuar Trumpin për nxitjen e sulmeve të 6 Janarit të Kapitolit të Sh.B.A nga ndjekësit e tij, një tërbim që la të vdekur pesë persona. Trump do të paraqesë një përgjigje ndaj akuzave të fajësimit të martën.

Dyzet e pesë republikanë të Senatit mbështetën një përpjekje të dështuar javën e kaluar për të ndaluar gjyqin e fajësimit të Trump, në një shfaqje të unitetit të partisë që disa përmendën si një shenjë të qartë se Trump nuk do të dënohet për nxitje të kryengritjes në Capitol.

Postime të ngjashme

Kina reagon për akuzat e ShBA-së  mbi gjurmimin e virusit

Z H

Një vit nga shpërthimi vdekjeprurës në Bejrut

D V

SHBA-ja premton miliona vaksina për vendet në nevojë

D V

Disa të plagosur nga një sulm në Kabul

D V

Wang Yi: Kina do të jetë gjithmonë partnere e ASEAN-it

Z H

Tsikhanouskaya: E di se mund të zhdukem çdo moment

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...