Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Trump: Hoti e Vuçiq u përqafuan në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti i SHBA Donald Trump tha se udhëheqësit e Serbisë dhe Kosovës u përqafuan Shtëpinë e Bardhë dhe se ishte e mrekullueshme t’i shihje ata në atë situatë, kur arritën një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike.

Në një tubim në Pensilvani, Trump përsëri foli për ndërmjetësimin e tij midis Serbisë dhe Kosovës, si dhe midis Izraelit dhe vendeve arabe, duke u theksuar votuesve se ai sjell paqe në palët në konflikt dhe duke kritikuar mediat kryesore të SH.B.A.-së që nuk raportojnë për të.

“Kosova dhe Serbia kanë vrarë njëri-tjetrin për shumë vite, ata thjesht po vrisnin njëri-tjetrin, ata nuk e duan njëri-tjetrin, si izraelitët dhe palestinezët. Ne bëjmë tregti me të dyja palët, kështu që kemi një farë fuqie. Unë u thashë atyre, le të bëjmë një marrëveshje dhe të krijojmë paqe ekonomike dhe paqe në përgjithësi. Ata erdhën në zyrën time për të firmosur. Ata u përqafuan, ishte e mrekullueshme t’i shihja. “Ne kemi shpëtuar shumë jetë”, tha Trump mbrëmë.

Javën e kaluar, në një tubim në Karolinën e Veriut, Trump gjithashtu tha se ai meritonte Çmimin Nobel për Paqen për ndalimin e “vrasjeve masive midis Serbisë dhe Kosovës”.

Postime të ngjashme

Kurti me rastin e “Ditës së Evropës”: Për njerëzit e Kosovës, BE-ja është më shumë se struktura dhe institucione

N E

Nga një aksident rrugor në Carralevë të Shtimes kanë humbur jetën dy fëmijë

N E

Ministri i Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla ka reaguar lidhur me sulmin në Zubin Potok

N E

Ministri i Jashtëm kroat Gordan Grliq-Radman i reagon Vulinit pas deklaratës se Kroacia dhe Kosovën janë “vëllezër të armëve”

N E

Policia e Kosovës jep detaje lidhur me rastin e ndodhur sot në Zubin Potok

N E

Vjosa Osmani sot kujtoi heroin e kombit, Ilir Konushevcin: Iliri dhe liria janë një

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...