Kosovë

Trump: Hoti e Vuçiq u përqafuan në Shtëpinë e Bardhë

Zhurnal Ads

Presidenti i SHBA Donald Trump tha se udhëheqësit e Serbisë dhe Kosovës u përqafuan Shtëpinë e Bardhë dhe se ishte e mrekullueshme t’i shihje ata në atë situatë, kur arritën një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike.

Në një tubim në Pensilvani, Trump përsëri foli për ndërmjetësimin e tij midis Serbisë dhe Kosovës, si dhe midis Izraelit dhe vendeve arabe, duke u theksuar votuesve se ai sjell paqe në palët në konflikt dhe duke kritikuar mediat kryesore të SH.B.A.-së që nuk raportojnë për të.

“Kosova dhe Serbia kanë vrarë njëri-tjetrin për shumë vite, ata thjesht po vrisnin njëri-tjetrin, ata nuk e duan njëri-tjetrin, si izraelitët dhe palestinezët. Ne bëjmë tregti me të dyja palët, kështu që kemi një farë fuqie. Unë u thashë atyre, le të bëjmë një marrëveshje dhe të krijojmë paqe ekonomike dhe paqe në përgjithësi. Ata erdhën në zyrën time për të firmosur. Ata u përqafuan, ishte e mrekullueshme t’i shihja. “Ne kemi shpëtuar shumë jetë”, tha Trump mbrëmë.

Javën e kaluar, në një tubim në Karolinën e Veriut, Trump gjithashtu tha se ai meritonte Çmimin Nobel për Paqen për ndalimin e “vrasjeve masive midis Serbisë dhe Kosovës”.

Postime të ngjashme

Rrëzohet nga pema, humb jetën një person në Prizren

admin

Vuçiq s’do që Izraeli ta njohë Kosovën, planifikon të flasë me Netanyahun

admin

Vdes gazetari i Radio Kosovës, Nazmi Misini

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...