Trump kërkon rikthimin në Twitter

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump i ka kërkuar një gjykatësi që të rivendosë llogarinë e tij në Twitter, ndërsa përpiqet të përmbysë një ndalim të përhershëm nga platforma e medias sociale.

 

75-vjeçari paraqiti një padi kundër gjigantit të internetit duke kërkuar rivendosjen e shpejtë të llogarisë së tij.

Dokumenti pretendon se Twitter anuloi llogarinë e tij, e cila kishte rreth 80 milionë ndjekës, për shkak të presionit nga rivalët e tij politikë.

”Trump u ndalua nga faqja e internetit më 8 janar “për shkak të rrezikut të nxitjes së mëtejshme të dhunës”, tha Twitter në atë kohë.

Ai u bllokua gjithashtu nga Facebook dhe YouTube pasi u akuzua për nxitjen e mbështetësve të tij për të sulmuar Capitol Hill, në janar.

Ai pasoi akuzat e tij të pabaza për mashtrim kur humbi zgjedhjet presidenciale ndaj Joe Biden.

Avokatët thonë se llogaria e Trump në Twitter ishte burim kryesor i lajmeve dhe informacionit për çështjet e qeverisë.

”Censura dhe kufizimi parandalues i Twitter në llogarinë e Trump ishte një shkelje antikushtetuese e fjalës së lirë”, theksuan ata.

“Vendi nuk përfiton nga përpjekjet për të shtypur diskursin politik”, shtoi avokati i ish-presidentit.

Related posts

Biden kritikon kundërshtarët e vaksinimit të detyruar

V.E.

Mesazhi i guvernatorit taleban për Perëndimin: Kthehuni me para, jo me armë!

D V

Ish-ministres së qeverisë së Angela Merkelit i revokohet doktoratura, vërtetohet se ishte plagjiaturë

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More