Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Trump kërkon rinumërim të votave në Wisconsin

Presidenti Donald Trump do të kërkojë një rinumërim të pjesshëm të votave në shtetin Wisconsin, të cilin rivali i tij Joe Biden parashikohet të fitojë me 20,000 vota.

Disa orë para një afati të mërkurën, fushata Trump tha se dëshironte një rinumërim në qarqet Milëaukee dhe Dane, duke pretenduar parregullsi.

Trump ka bërë pretendime të pabazuara për mashtrim dhe duke refuzuar të nisë një dorëzim.

Biden thotë se shtyrja e tranzicionit do të dëmtojë përgjigjen pandemike të SHBA.

Fushata Trump ka ngritur një mori gjyqesh që kundërshtojnë rezultatet në shtetet kryesore, megjithëse zyrtarët e zgjedhjeve thonë se nuk ka prova të parregullsive.

Pavarësisht nga mungesa e provave, deri në gjysma e votuesve republikanë besojnë se pretendimi i presidentit se zgjedhjet ishin manipuluar kundër tij, sugjeron një sondazh i Reuters / Ipsos.

Presidenti i zgjedhur Biden, një demokrat, parashikohet të ketë fituar votën e popullit me më shumë se 5.6 milion vota – 3.6 pikë përqindje. Në sistemin e kolegjit elektoral të SHBA që vendos presidencën, ai ka 306 vota kundrejt 232 të Z. Trump./Insajderi.com

Postime të ngjashme

Kreu i BionTech optimist: Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta!

Bekim Laçi

OKB kërkon nga Irani të garantojë të drejtat e avokatëve, gazetarëve, shkrimtarëve dhe artistëve

Bekim Laçi

Pas Biden, Blinken kthehet në Evropë për të mbështetur unitetin perëndimor, ja sfida kryesore

Bekim Laçi

Rusia të shtëna paralajmëruese ndaj luftanijes britanike

Bekim Laçi

Merkeli për dozë të dytë mori një vaksinë tjetër, jo AstraZeneca-n

Bekim Laçi

Hong Kong: Nis gjyqi i parë nën Ligjin e ri për siguri kombëtare

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...