Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Trump: SHBA-të janë krenare që kanë aleat Maqedoninë e Veriut

Shkup, 2 shtator – Zhurnal.mk – SHBA-ja është krenare që është aleate me Maqedoninë e Veriut në NATO dhe i mbështesin aspiratat e saja për anëtarësim edhe në Bashkimin Evropian, shkruan presidenti amerikan Donald Tramp në urimin që i dërgoi presidentit Stevo Pendarovski me rastin e Ditës së Pavarësisë, 8 Shtatori.

“Këtë vit shënimi është në rrethana kur po përballemi me pandeminë globale. Edhe krahas kësaj sfide të madhe, Maqedonia e Veriut në mënyrë të sigurt dhe transparente kishte zgjedhje demokratike në korrik, ndërsa vendi juaj mbetet i përkushtuar në avancimin e sigurisë, stabilitetit dhe prosperitetit në rajon. Përveç hapit pozitiv me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut tashmë kontribuon për Aleancën, si nikoqire në ushtrime të mëdha në poligonin ushtarak Krivollak. Shtetet e Bashkuara janë krenare që janë aleat i Juaj dhe i mbështesim aspiratat e Maqedonisë së Veriut për integrim të mëtutjeshëm evropian dhe rrugën tuaj drejtë anëtarësimit në Bashkimin Evropian”, thekson Trampi në urimin, që presidentit Pendarovski sot ia dorëzoi ambasadorja e SHBA-së, Kejt Bërnz.

Në takimin në vilën presidenciale Vodno, siç njoftoi kabineti i Pendarovskit, u fol për sfidat të cilat i sjell pandemia e KOVID-19, në menaxhimin e së cilës kishim edhe mbështetjen amerikane për punonjësit shëndetësorë, si dhe për sektorët tjerë të cilët ishin të goditur nga kriza.

Pendarovski dhe Bërnz shkëmbyen mendime edhe për sfidat të cilat i ka para qeveria e re dhe nevojën e ruajtjes së konsensusit kombëtar me qëllim të zbatimit të suksesshëm të qëllimit të dytë strategjik të Maqedonisë së Veriut, anëtarësimin në BE, pasi u bë anëtare e plotfuqishme e NATO në pranverën e kaluar.

Postime të ngjashme

Shkupjani privohet nga liria për kontrabandim të emigrantëve

R Zh

Regjistrimi në Diasporë dukshëm më i ulët se sa ai para vendimit për shtyrje, kush i dëshpëroi!

R Zh

Mungesa e vaksinave ndërpret edhe fushatën e ndërgjegjësimit për vaksinim

R Zh

Tridhjetë ditë paraburgim për gjashtë të arrestuarit për tregti të paligjshme me 200 kilogram marijuhanë

R Zh

Sot 46 viktima dhe 687 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

R Zh

Qeveria demanton Milloshoskin: Zaevi dhe Spasovski nuk u kanë dhënë pasaporta pjesëtarëve të ISIS-it

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...