Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Trump shpall gjendjen e emergjencës në Washington DC

Presidenti i SHBA-së Donald Trump ka shpallur gjendjen e emergjencës në Washington, përpara inagurimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden në 20 janar.

Në një deklaratë të hënën, Shtëpia e Bardhë tha se veprimi i Presidentit autorizon Departamentin e Sigurisë Kombëtare (DHS) dhe Agjencinë Federale të Menaxhimit të Emergjencave (FEMA) për të koordinuar përpjekjet për ndihmë në lehtësimin e vështirësive  të shkaktuara nga emergjenca në popullsinë lokale.

Urdhri ekzekutiv për gjendjen e  emergjencës do të jetë efektiv nga data 11 deri në 24 janar.

Kjo vjen pas protestës së dhunshme të javës së kaluar, në të cilën mijëra mbështetës pro-Trump sulmuan ndërtesën e Capitol dhe u përplasën me policinë.

Sipas Shtëpisë së Bardhë, deklarata e emergjencës siguron ndihmën e duhur për masat e kërkuara emergjente, të autorizuara sipas “Titullit V” të ligjit Stafford për të shpëtuar jetë dhe për të mbrojtur pronën, shëndetin publik dhe sigurinë, si dhe për të shmangur kërcënimin e një  katastrofe .

Në mënyrë të veçantë FEMA është e autorizuar të identifikojë, mobilizojë dhe sigurojë sipas gjykimit të saj pajisje dhe burime të nevojshme për të lehtësuar ndikimet e emergjencë.

Byroja Federale e Hetimit ka paralajmëruar protesta të armatosura në të gjitha kryeqytetet e shtetit amerikan, përfshirë Washingon ditën e inaguritmit të Presidentit të ardhshëm.

Postime të ngjashme

U dënua me 1 vit burg, ish-presidenti Sarkozy mund të kryejë burgimin në vilën luksoze të gruas

S.B.

SHBA pritet të vendosë sanksione kundër rusëve në lidhje me helmimin e Navalny

S.B.

Donatorët japin më pak ndihma për Jemenin

S.B.

Kush është mjeku shqiptar që tentoi ta shpëtojë Kryetarin e Zagrebit që vdiq pardje

T E

Dilema false e rrezikut pas vaksinimit

T E

Masa më të ashpra kundër Coronavirusit në Malin e Zi

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...