Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Tsipras bën vaksinën dhe kritikon ‘trukun publicitar’ të qeverisë greke

Athinë – Lideri i opozitës së majtë, Alexis Tsipras, të hënën akuzoi qeverinë greke për përpjekjen e saj për ta kthyer vaksinimin e vendit në një “marifet publiciteti”.

“Një qeveri që përpiqet të bëjë një truk publiciteti me marrjen e tre kutive të vaksinave, nuk duket as serioze dhe as e përgjegjshme,” tha ai pasi mori një dozë të vaksinës Covid-19 në spitalin Evangelismos të kryeqytetit.

Grupi i parë prej  9,750 dozave të vaksinës të bëra nga Pfizer-BioNTech arriti në Greqi të premten vonë.

Shefi i SYRIZA gjithashtu kritikoi konservatorët për keqmenaxhimin e pandemisë së koronavirusit. “Qytetarët grekë kanë të gjitha arsyet të ndiejnë pasiguri mbi menaxhimin nga qeveria të pandemisë, mbi veprimet e saj dhe mbikëqyrjet kriminale,” tha Tsipras.

Ish-kryeministri nënvizoi se publiku nuk duhet të shqetësohet për sigurinë e vaksinës, megjithatë ai paralajmëroi qeverinë kundër përdorimit të vaksinës si një justifikim pse dështoi në forcimin e sistemit e të brishtë të kujdesit shëndetësor të vendit.

Postime të ngjashme

Gjermania reagon ndaj kritikave dhe ndryshon radhën e vaksinimit

T E

Islanda përgatitet për një shpërthim të mundshëm pranë Reikjavikut

T E

Navalny lajmërohet nga burgu: Gjithçka në rregull me mua

T E

Armenia përballet me tensione politike dhe plagët e luftës

T E

Dyshime për sulm terrorist në Suedi/ 8 persona të plagosur me thikë

T E

Së paku 33 të vdekur në protestat në Birmani

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...