Agjencia Zhurnal.mk
Sport

Tuchel: Mos prisni që Havertz të jetë si Diego Costa

Trajneri i Chelseat Thomas Tuchel ka bërë një krahasim interesant ndërmjet Kai Havertz dhe ish-sulmuesit të Chelseat Diego Costa duke thënë se Havertz nuk do të jetë kurrë një personalitet shpërthyes siç ishte Costa në Chelsea, por këmbëngul se sulmuesi i ri mund të shkëlqejë si një figurë më e përulur dhe më e qetë.

21-vjeçari shënoi dhe bëri një asistim në fitoren 4-1 në udhëtim te Crystal Palace, dhe kjo ishte hera e parë që ekipi i Tuchel shënoi më shumë se dy herë në 17 ndeshjet që prej ardhjes së tij në krye të klubit.

Në një rol të ri si një sulmues fals, Havertz shkëlqeu në “Selhurst” Park pasi u kritikua për performancën e tij në fitoren e skuadrës ndaj Portos në mesjavën e kaluar.

“Ai thjesht nuk është djalë që do ta shihni të tërbuar,” u tha Tuchel gazetarëve pas ndeshjes. “Për disa djem, ju mendoni se ata duhet të luftojnë me të tjerët për shpërthyer.”

“Ai nuk është një tip i Diego Costas. Ky është i thjeshtë. Unë kurrë nuk do të kërkoj që ai do të bëhet si Costa. Ai është një karakter shumë i qetë dhe ne jemi të vetëdijshëm për cilësitë e tij.”, tha Tuchel.

“Unë nuk e di një nivel që ai po arrin dhe sa shpejt mund ta bëjë këtë. Unë thjesht mund ta përsëris se ai doli nga zona e tij e rehatisë duke ardhur nga Leverkusen në Premier League; ju doni të sfidoni veten. Këtu ai është dhe i takon të tregojë cilësinë.

“Ai ka treguar një paraqitje shumë të fortë kundër Evertonit dhe Atleticos. Për ne, ai kishte një ndeshje të vështirë kundër Portos dhe fjalimi im drejtuar atij ishte shumë i qetë duke i thënë: Shko dhe trego se mund të bësh më mirë dhe të luftosh për vendin tënd.”, shpjegoi në fund tekniku gjerman.

Postime të ngjashme

Toni Kroos izolohet shkaku COVID-19, pati kontakt me një të infektuar

Z H

Moto GP: Garat në pistën e Sachsenring deri në vitin 2026

Z H

Calhanoglu shumë afër Juventusit

Z H

“We Are The People” nga Martin Garrix, Bono dhe The Edge është kënga zyrtare e “EURO 2020”

Z H

Barcelona ka marrëveshje me Depayn, por transferimi i holandezin në Camp Nou mund të dështoj

Z H

Chelsea po përgatitet për transferimet të ‘çmendura’ në verë

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...