Bota

Turqi, neutralizohen 3 terrorist në lindje të vendit

Forcat turke të sigurisë “neutralizuan” të paktën tre terroristë në një operacion të mbështetur nga ajri në Turqinë lindore, njoftoi Ministria e Brendshme, transmeton Anadolu Agency (AA).

Terroristët u neutralizuan në kuadër të operacionit Yıldırım-3 në zonat rurale të rrethit Doğubayazıt në provincën Ağrı, thuhet në deklaratën e ministrisë të shtunën.

Numri i terroristëve të neutralizuar si pjesë e operacioneve Yıldırım u rrit në gjashtë të shtunën, me tre në Diyarbakır, pasi tre terroristë të tjerë të PKK-së u neutralizuan më herët gjatë ditës.

Autoritetet turke shpesh përdorin termin “neutralizim” për të nënkuptuar se terroristët në fjalë janë dorëzuar, vrarë ose janë kapur.

Lidhja e terroristëve nuk u përmend, por grupi terrorist PKK është aktiv në rajon.

Këtë verë, Turqia nisi një seri operacionesh të sigurisë për të neutralizuar terroristët që besohet se fshihen në lindjen dhe juglindjen e vendit.

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 30-vjeçare kundër Turqisë, PKK e radhitur si organizatë terroriste nga Turqia, SHBA-ja dhe BE-ja, ka qenë përgjegjëse për vdekjen e rreth 40 mijë njerëzve, përfshirë shumë gra, fëmijë dhe foshnja.

Postime të ngjashme

Humbi zgjedhjet, mbështetësit e Donald Trump dalin në rrugë të armatosur

T E

Rreth 40 të vdekur nga vërshimet në Azinë Juglindore

admin

Çfarë po ndodh në Kirgizstan?

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...