Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Turqia do të blejë 20 milionë doza të vaksinës kineze kundër COVID-19

Turqia ka thënë se do të blejë 20 milionë doza të vaksinës së kompanisë kineze “Sinovac Biotech” kundër Coronavirusit.

Qeveria turke është gjithashtu në bisedime për blerjen e vaksinës së kompanive “Pfizer” dhe “BionTech”, bëri të ditur ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, gjatë raportimin në kuvend.

“Ne do të mund të marrim së paku dhjetë milionë doza të vaksinës kineze në dhjetor. Duam që ta rrisim numrin. Po kaq do të jenë në janar, gjithashtu”, tha ky ministër.

“Kjo shifër lehtësisht mund të dyfishohet, ndoshta. Një kontratë do të nënshkruhet për këtë brenda një ose dy ditëve”, tha ministri Koca gjatë prezantimit të buxhetit të Ministrisë së Shëndetësisë në kuvend.

Postime të ngjashme

Ministri i Jashtëm Di Maio shpreh solidaritetin e Italisë ndaj Greqisë për tërmetit që tronditi sot vendin

S.B.

Partia e kryeministrit hungarez, Viktor Orban largohet nga grupi i Partive Popullore Evropiane

S.B.

Greqia pas termetit, gurë mbi vetura e njerëz të tmerruar, kështu u përjetua tërmeti i fuqishëm në Greqi

S.B.

Është e paqartë se kush përfaqëson Mianmarin në OKB

S.B.

Gjermania reagon ndaj kritikave dhe ndryshon radhën e vaksinimit

S.B.

Sarkozy do të apelojë në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...