Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Turqia do të fillojë përsëri kërkimet në Mesdhe

Turqia do të fillojë përsëri kërkimet për burime natyrore në ujërat e diskutueshme të Mesdheut.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, tensionet u ndezën gjatë muajit gusht kur anija turke u dërgua për kërkime tek një zonë e pretenduar nga vendet si: Greqia, Turqia dhe Qipro.

Turqia e pati tërhequr anijen e saj Oruc Reis, gjatë muajit shtator përpara përpjekjeve diplomatike për të zgjidhur këto mosmarrëveshjeje.

Kështu, tani Ankaraja deklaroi se anija do të fillojë përsëri kërkimet sizmike përgjatë 10 ditëve në Mesdheun lindor.

Anija Oruc Reis, do të shoqërohet gjithashtu nga dy anije të tjera sikurse Ataman dhe Cengiz Han.

Greqia dhe Turqia të dyja këto vende anëtare të NATO-s, kanë pasur mosmarrëveshje kufitare si dhe pretendime mbi të drejtat detare.

Postime të ngjashme

Bashkimi Europian hap Konferencën për të Ardhmen e Evropës

N E

Lajçak me rastin e Ditës së Evropës: Është koha që kjo ëndërr evropiane të bëhet realitet për fqinjët tanë në Ballkanin Perëndimor

N E

Greqia regjistron 1.428 raste të reja me Kovid-19 në 24 orët e fundit

N E

Dolphin Trust skema piramidale me vlerë 1.5 miliard euro që tronditi Gjermaninë

N E

Në 24 orët e fundit Italia regjistron 8,292 raste të reja me Kovid-19

N E

Arabia Saudite do të organizojë haxhillëk në Mekë këtë vit

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...