Bota

Turqia kundërshton armëpushimin “sipërfaqësor” mes Armenisë dhe Azerbejxhanit

Turqia ka kundërshtuar kërkesat “sipërfaqësore” për armëpushim në Kaukazin jugor, ndërsa ka mbështetur Azerbejxhanin, pas rreth një javë luftime të ashpra me forcat armene në zonën e Nago-Karabakut.

Derisa shtetet si Rusia, SHBA-ja dhe Franca, kanë bërë thirrje për t’u dhënë fund armiqësive, Turqia në krye me Presidentit Erdogan, ka mbështetur me vendosmëri Azerbejxhanin dhe ka përsëritur se pushtuesit armenë duhet të tërhiqen, shkruan Reuters.

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka deklaruar për gazetën italiane La Stampa, se Rusia mund të ketë rolin e ndërmjetësuesit, vetëm nëse është neutral.

Ndërkohë, armenët e zonës së Nago-Karabakut, kanë deklaruar se deri më tani raportohen 51 persona të vrarë në këto luftime, ndërsa thonë se ritmi i luftimeve është në rritje dhe mund të ketë vdekje të shumta.

Postime të ngjashme

Kinë, studimi: Efektet e Covid-19 mund të zgjasin

R ZH

SHBA aprovon shitjen e armëve për Tajvanin në vlerë mbi 1.8 miliardë $

admin

Temperatura të larta në Australi, për fundjavë pritet të arrijë deri në 50 gradë celsius

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...