Turqia lëshon në orbitë satelitin e parë të komunikimit, prodhim vendas

nga D V

Turqia lëshoi satelitin e saj të parë të komunikimit të prodhimit vendas, Turksat 6A, në orbitë herët të martën.

Kjo lëvizje, Ankaraja tha se do të zgjeronte mbulimin satelitor të vendit dhe do të plotësonte nevojat e saj për transmetim televiziv, shkruajnë mediat e huaja.

Një raketë SpaceX Falcon 9 e çoi satelitin në hapësirë nga Space Launch Complex 40 (SLC-40) në Stacionin e Forcave Hapësinore Cape Canaveral në Florida, Shtetet e Bashkuara.

Presidenti turk Tajip Erdogan tha se lëshimi shënoi hapjen e një “faze të re” për Turqinë në prodhimin e satelitëve.

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Abdulkadir Uraloglu tha se sinjali i parë nga Turksat 6A u mor 67 minuta pas nisjes, siç ishte planifikuar.

“Ne do të kemi sjellë komunikimet tona, transmetimet tona televizive në një nivel më të sigurt dhe më të mirë”, ka theksuar ai, duke shtuar se Turksat 6A tani do t’i lejojë Turqisë të arrijë gjithashtu në Indi, Indonezi, Malajzi dhe Tajlandë.

Turqia kishte lëshuar më parë satelitë duke përdorur raketa edhe nga SpaceX.

Uraloglu tha se Turksat 6A ishte rezultat i një përpjekjeje 10-vjeçare për të prodhuar në vend një satelit, duke shtuar se kjo do të thotë se Turqia u bë një nga 11 vendet që e kanë bërë këtë.

TË REKOMANDUARA

Kush jemi ne

Zhurnal.mk është Agjenci e Lajmeve e pavarur, e themeluar në vitin 2009, që e mbulon Maqedoninë, Kosovën, Shqipërinë edhe lajmet nga bota.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More