Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Turqia nis hetimet për revistën që u tall me Presidentin Erdogan

Turqia është zotuar se do të ndërmarrë veprime ligjore diplomatike lidhur me karikaturën e Presidentit Erdogan që u botua nga revista satirike franceze Charlie Hebdo.

Karikatura satirike është tallje e Presidentit Erdogan, ndërsa mediat turke shkruajnë se prokurorët kanë nisur një hetim mbi revistën Charlie Hebdo.

Tensionet mes Turqisë dhe Francës u rritën gjatë ditëve të fundit, pasi Presidenti francez Macron deklaroi se do të mbajë një qëndrim më të ashpër kundër radikalizmit. Reagimi i Macron erdhi pas vrasjes brutale disa ditë më parë të një mësuesi të cilit iu pre koka nga një person i dyshuar si radikal islamik.

Nga ana tjetër, Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të refuzojnë mallrat franceze, ndërsa tha se Presidenti i Francës duhet të kontrollohet mendërisht.

Postime të ngjashme

Rrëmben foshnjën, polici amerikan vret agresorin 37-vjeçar… (Video)

T E

Hoteli që ndodhet mes dy shteteve

T E

Vaksinat e dobëta favorizojnë mutacionet e rrezikshme

T E

Nuk e lanë të dilte nga shtëpia, i riu “çmendet” dhe vret 6 anëtarët e familjes

T E

35 vite pas tragjedisë së anijes hapësinore “Challenger”

T E

Turqia arreston 126 të dyshuar për lidhje me organizatën terroriste ISIS

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...