Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Turqia teston me sukses makinën e saj të parë fluturuese

Zhurnal Ads

Makina e parë turke fluturuese e prodhuar në vend, e quajtur Cezeri, ka përfunduar provën e saj të parë të fluturimit me sukses, njoftoi të martën vonë zhvilluesi i platformës ajrore Baykar.

Prototipi 230 kilogramë fluturoi rreth 10 metra gjatë provës, i cili u krye nën mbikëqyrjen e shefit të teknologjisë së kompanisë Selçuk Bayraktar, transmeton Telegrafi.

Cezeri ka një sistem të zgjuar fluturimi dhe fluturon plotësisht në mënyrë autonome.

Cezeri aktualisht mund të mbajë vetëm një pasagjer, por versioni i tij i ardhshëm do të ketë vend për më shumë.

Automjeti do të përdoret për transportin urban në të ardhmen.

Makina mban emrin e Ismail al-Jazari, një nga shpikësit dhe inxhinierët e mëdhenj myslimanë të Epokës së Artë Islamike, i cili jetoi gjatë shekullit të 12-të.

Baykar, i themeluar në vitin 1984, prodhon dronë të armatosur dhe jo të armatosur, sisteme kontrolli, simulatorë dhe sisteme për avionë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Një veturë “made in Albania”, rivale e Lamborghinit dhe Ferrarit

S.B.

Shtatë modelet që garojnë për veturën e vitit 2021 në Evropë

S.B.

”Maggiolino” mbush 75 vjeç

S.B.

Kompania e re që synon t’ia prishë planet “Teslas”

admin

Audi R8 2020 – makinë më e mirë, motor më i mirë – por e shtrenjtë

admin

Harrojini ngricat – ky truk i zgjuar shkrin akullin nga xhami i veturës “sa hap e mbyll sytë”

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...