Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Turqit mbajnë në ajër për 20 minuta ministrin e jashtëm grek Dendias

Konflikti Turqi-Greqi duket se po përshkallëzohet pas deklaratave të ish këshilltarit për sigurinë ku i kërkoi kryeministrit Mitsotakis ti tregonte vijën e kuqe Erdoganit.

Sipas medieve greke dhe televizionit ‘ERT’ ministri i jashtëm i grek, Dendias është mbajtur 20 minuta në ajër nga autoritete turke pasi nuk e lejonin të kryente fluturimin në hapësirën ajrore të tyre edhe pse më parë ishte dhënë leja.

Dendias ishte nisur nga Iraku së bashku me një delegacion zyrtarë dhe po kthehej në Athinë ku në afërsi të kufirit turko-irakien është ndalur që avioni të vazhdonte rrugën e paracaktuar.

Avioni bëri rreth për njëzet minuta, pasi ekuipazhi u përpoqën të kontaktonte autoritetet turke. Më në fund, sipas informacionit, pas protestave nga pala greke dhe kërcënimeve për karburant të pamjaftueshëm, turqit dhanë leje për një destinacion të ndërmjetëm dhe më vonë për destinacionin përfundimtar.

Postime të ngjashme

Avioni bën ulje të detyruar në Sofje! Pasagjeri sulmoi stjuardesën dhe…

T E

Frika nga protesta e grave, Pallati Presidencial rrethohet me barrikada para 8 marsit

T E

Tërmet tjetër me madhësi 4.2 të shkallës Rihter “trondit” Larisën

T E

Piloti fik motorrët e avionit me 101 persona në bord, tmerrohen pasagjerët

T E

Mianmar, forcat e sigurisë hapin zjarr, bëjnë bastisje

T E

Pronari merr peng qiraxhijtë e padëshiruar, i lidh e i hedh dhjetra km larg

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...