Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

U botua “Ditari i Parashqevi Qiriazit….”

Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, pasuroi fondin botues me librin më të ri, “Ditari i Parashqevi Qiriazit: Ditët e mia në Konferencën e Versajës”, i cili botohet më rastin e 50 vjetorit të vdekjes së Parasheqevi Qiriazit si dhe në vigjilje të Ditëve të Alfabetit që fillojnë më 14 nëntor të këtij viti.

Ky ditar i lënë në dorëshkrim, dëshmon për punën e palodhshme të kësaj ilumniniste shqiptare, e cila kësaj radhe na paraqitet si dëshmitare e gjallë e një prej ngjarjeve më vendimtare për fatet e popullit shqiptar në vitet 1919-20.

Figura Parashqevi Qiriazit ndriçohet dhe plotësohet me detaje të panjohura, përmes të dhënave autentike që ajo i prezanton në ditarin e saj.

Ditari nuk është thjeshtë kujtim personal i një gruaje që spikati shumë anë të njohura e të panjohura të kësaj Konference, por është edhe fryma dhe konteksti i kohës, të shqiptarëve në raport me Fuqitë e Mëdha, sidomos me ShBA-në, ku shqiptarët me të drejtë kishin varur të gjitha shpresat. Pjesëmarrja e saj në Konferencën e Paqes në Paris shpërfaq fuqinë dhe zotimin intelektual e kombëtar në arritjen e qëllimeve madhore, për të cilat rilindësit tanë ishin përpjekur dhe flijuar.

Libri vjen në kohën kur figura e kësaj iluministe të shquar ka frymëzuar edhe drejtuesit e UNESCO-s për ta përfshirë në kalendarin e jubileve të mbështetur nga kjo organizatë për vitin 2020.

Postime të ngjashme

Ministria e Kulturës në vitin 2021 me mbështetje të projekteve për zhvillim, afirmim dhe promovim të kulturës

D J

Mesazhi në kryeveprën “Britma” hap kapitull të ri në biografinë e Munchut

S.B.

Filmi shqiptar korr sukses në Toronto

S.B.

Marjana Kondi feston 60- vjetorin e lindjes dhe në mes të qindra dhuratave tërhoqi vëmendje ajo e veçanta

T E

Ansambli Vokal i Filharmonisë së Kosovës me koncert në Maqedoninë e Veriut

S.B.

“L’Albanese D’Italia”, gazeta e parë shqiptare

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...