Udhëheqësi i katalanasve u arrestua në Itali

Udhëheqësi katalanas, Carles Puigdemont është arrestuar nga policia italiane në Sardenjë, sipas një deklarate nga zyra e tij.

Spanja ka akuzuar Puigdemont, një ish-udhëheqës katalanas, për rebelim dhe ndihmë dhe mbështetje të referendumit të pavarësisë të vitit 2017, të cilin gjykatat spanjolle e kanë shpallur të paligjshëm.

Në mars, Parlamenti Evropian i hoqi Puigdemont imunitetin që kishte gëzuar si anëtar që nga viti 2019. Që atëherë, Puigdemont po jeton në mërgim të vetë-imponuar në Belgjikë.

Related posts

Sekuestrohet kokainë në një fermë në Holandë që kap vlerën e 195 milionë eurove, policia gjen edhe 11 milionë euro dhe armë

Redaksia

Edhe shtatë të vdekur në turmat e krijuara jashtë Aeroportit të Kabulit

D V

Bitcoin vazhdon të rritet, kriptovaluta i afrohet 60 mijë dollarëve

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More