Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Uganda ndalon festimet për Vitin e Ri

“Të gjitha festimet publike të fundvitit siç janë koncertet muzikore, lutjet brenda natës, shfaqja e fishekzjarreve janë ndaluar këtë herë për shkak të COVID-19”, shkroi ministrja Nabakooba.

Qeveria e Ugandës ka vendosur të pezullojë festimet e Vitit të Ri, përfshirë fishekzjarre, lutje në kishë dhe tubime të mëdha, si masë parandaluese kundër koronavirusit (COVID-19), tha ministrja e Informacionit të këtij vendi, Judith Nabakooba, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Të gjitha festimet publike të fundvitit siç janë koncertet muzikore, lutjet brenda natës, shfaqja e fishekzjarreve janë ndaluar këtë herë për shkak të COVID-19. Teksa rrini të sigurt mbani mend se orët policore, rregullat e trafikut mbeten në fuqi dhe do të zbatohen nga policia”, shkroi të dielën Nabakooba.

Ajo tha se infeksionet e përditshme tani janë në një rekord të lartë, duke u bërë thirrje njerëzve të qëndrojnë në shtëpi dhe të shmangin tubimet e mëdha.

Që nga fillimi i pandemisë, qeveria e Ugandës ka vendosur orë policore natën për të frenuar përhapjen e virusit i cili ka lënë 248 njerëz të vdekur dhe të paktën 33.811 të infektuar.

Postime të ngjashme

Biden tërheq nga procesi në Senat kandidaten për shefe të buxhetit

S.B.

​Gjendja me COVID-19 në Mal të Zi, Gjukanoviq thirrje të mbyllen kufijtë

S.B.

Kroacia nuk do të presë BE, qeveria ka kërkuar dokumentacionin për importin e vaksinave ruse

S.B.

Biden u bën thirrje shteteve amerikane që mësuesve t’u japin përparësi për vaksinim

S.B.

Shteti Islamik merr përgjegjësinë për vrasjen e tri punëtoreve të televizionit afgan

S.B.

Çfarë është pasaporta e BE-së për vaksinim?

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...