Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Uganda urdhëron ndalimin e mediave sociale para zgjedhjeve të tensionuara

Uganda ka urdhëruar të gjithë ofruesit e shërbimeve të internetit brenda kufijve të saj të bllokojnë aplikacionet e mediave sociale dhe të mesazheve përpara zgjedhjeve të përgjithshme të tensionuara të kësaj jave.

Shefja e komunikimit e Ugandës, Irene Sewabkambo, u dërgoi një letër të gjitha kompanive të telekomunikacionit duke i urdhëruar ata që “menjëherë të pezullojnë çdo qasje dhe përdorim të aplikacioneve të mediave sociale deri në një njoftim tjetër”.

Ndalimi i mediave sociale vjen përderisa mbi 18 milionë qytetarë të Ugandës përgatiten për të votuar në zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale të së enjtes.

Fushata zgjedhore është shoqëruar me arrestime të figurave të opozitës dhe me dhunë që ka marrë të paktën 54 jetë që nga nëntori i kaluar.

“Unë nuk mund të përdor aplikacionet Signal, WhatsApp, Twitter ose aplikacione të tjera. Ne përdorim VPN-në, por ato janë shumë të ngadaltë dhe plot me të meta. Shumica e tyre nuk punojnë”, tha një qytetar për AA.

Porstari i kthyer në politikan, Robert Kyagulanyi Ssentamu, i njohur gjerësisht me emrin Bobi Wine, është kandidati kryesor i opozitës që shpreson të rrëzojë presidentin aktual, Yoweri Museveni, i cili është në pushtet që nga viti 1986.

Duke synuar një mandat të gjashtë në detyrë, 76-vjeçari Musevini në vitin 2017 ndryshoi ligjin që kufizonte moshën për president jo më shumë se 75 vjet.

Postime të ngjashme

Kina: Pretendimet për gjenocid ndaj ujgurëve janë absurde

T E

Zyrtarët vizitojnë kufirin SHBA-Meksikë mes rritjes së fluksit të emigrantëve

T E

Humb jetën në një aksident ajror parlamentari francez Olivier Dassault

T E

Ligjvënësi gjerman jep dorëheqjen, përfitoi nga kontratat për maskat

T E

Asnjë i vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit në Britani

T E

Austria pezullon vaksinat AstraZeneca, një grua humbi jetën, një tjetër është në gjendje të rëndë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...