Uji i ftohtë kundrejt ujit të ambientit? Zbuloni cili është më i mirë për shëndetin

Uji është shumë i rëndësishëm për shëndetin e njeriut. Ai nevojitet për tretjen e ushqimit, për transportin e ushqyesve në qeliza dhe për të ulur temperaturën e trupit. Uji është një përbërës kryesor i muskujve dhe organeve. Këto janë disa prej arsyeve përse hidratimi është shumë i rëndësishëm. Lexoni më poshtë të dhënat se çfarë uji duhet të përdorni në raste të ndryshme.

 

Përfitimet Shëndetësore të Ujit në Teperaturë Ambienti Përmirëson Tretjen Sipas studimeve, ju duhet të pini një gotë ujë në temperaturë ambienti herët në mëngjes. Kështu do të aktivizoni sistemin tretës. Gjithashtu ndihmon në stimulimin e qarkullimit të gjakut.

Detoksifikon Trupin Nndihmon trupin tuaj të heqë toksinat e dëmshme. Pirja e ujit me temperaturë ambienti parandalon aknet dhe probleme të tjera të lëkurës. Për të përmirësuar më tej efektin e tij, shtrydhni një gjysmë limoni në ujë.

Për Frymëmarrjen Jo shumë njerëz janë të vetëdijshëm për faktin se uji i ambientit është i mirë për njerëzit që vuajnë nga bllokimet e hundës dhe të fytit. Ai vepron si një pastrues natyral i traktatit respirator.

Kundër Dhimbjeve Ndërsa uji i ambientit rrit qarkullimin e gjakut, ai mund të shërbejë si një ndihmë e shkëlqyer natyrore për të siguruar lehtësim nga dhimbja. Prandaj, nëse jeni duke përjetuar dhimbje të shpeshta koke apo trupi, pini ujë ambienti.

Përfitimet Shëndetësore të Ujit të Ftohtë Pas Aktivitetit Fizik Është një fakt i njohur se gjatë stërvitjes, temperatura e trupit tuaj rritet. Për të ulur temperaturën e trupit pas stërvitjes, rekomandohet të pini ujë të ftohtë.

Lufton Drobitjen nga Vapa Pirja e ujit të ftohtë gjatë verës është e mirë për shëndetin tuaj. Uji i ftohtë absorbohet shpejt nga trupi në krahasim me ujin e ngrohtë.

Për Humbje në Peshë Parimi kryesor për humbje peshe është të rrisni metabolizmin tuaj. Duke pirë ujë të ftohtë ju digjni më shumë kalori, madje edhe banjot me ujë të ftohtë nxisin metabolizmin tuaj.

Uji i Ftohtë Kundrejt Ujit të Ambientit Studimet e fundit nuk rekomandojnë të pini shumë ujë të ftohtë, pasi ai shkakton tkurrje të muskujve. Nga ana tjetër, pirja e ujit të ambientit rrit qarkullimin e gjakut së bashku me mbrojtjen e organeve nga dëmtimi. Kjo është arsyeja pse shumica e mjekëve rekomandojnë ujin në temperaturë ambienti për shëndetin. Megjithatë, në një ditë të nxehtë, ju mund të pini ujë të ftohtë pasi freskon temperaturën e trupit tuaj më shpejt.

Disa këshilla Mos pini kurrë ujë të ftohtë kur hani ushqim. Kur pini ujë të ftohtë menjëherë pas ngrënies ose së bashku me një vakt, trupi juaj shpenzon shumë energji. Kjo ngadalëson procesin e tretjes. Shmangni pirjen e ujit të ambientit pas stërvitjes. Ndërsa temperatura e trupit tuaj është tashmë e lartë pas stërvitjes, pirja e ujit të ftohtë do të ulë temperaturën e trupit tuaj./AgroWeb

Related posts

Ngrënia e çokollatës me qumësht në këtë kohë djeg dhjamin dhe ul sheqerin në gjak, sugjeron studimi

D V

Ju hani shpejt, shpina ju dhemb shpesh? Një sëmundje tinëzare që sulmon vetëm gratë mund të ketë simptoma të papritura

D V

COVID-19: Prania e pandemisë për të pavaksinuarit vazhdon

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More