Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Ukraina nxit NATO-n të shpejtojë anëtarësimin në aleancën ushtarake

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara diskutuan, të hënën, situatën në Ukrainën lindore, tha zëvendës ministri i Jashtëm rus, Sergei Ryabkov.

Në Ukrainën lindore, separatistët pro-rusë kanë vrarë dy ushtarë ukrainas, i tha ushtria ukrainase agjencisë së lajmeve Reuters.

Një nga të shtënat ndodhi afër qytetit të Avdiivka në Donetsk dhe një tjetër në periferi të Zolote, në Luhansk.

Situata në kufirin ukrainas-rus është intensifikuar gjatë javës së kaluar. Zëvendësministri i Jashtëm rus, Sergei Ryabkov, i tha agjencisë së lajmeve Tass se Rusia dhe Shtetet e Bashkuara diskutuan të hënën situatën në Ukrainë.

Më parë, Shtetet e Bashkuara i kishin kërkuar Rusisë të shpjegonte rritjen e forcave ushtarake dhe “provokimin” në kufirin ukrainas.

Ukraina ka akuzuar Rusinë për rritjen e forcave të saj ushtarake në kufirin me Ukrainën dhe në gadishullin e pushtuar të Krimesë.

Në të njëjtën kohë, përplasjet midis separatistëve dhe forcave të qeverisë ukrainase janë raportuar të jenë rritur ndjeshëm.

Sipas agjencisë së lajmeve AFP, të paktën 23 ushtarë ukrainas tashmë janë vrarë këtë vit, krahasuar me 50 për tërë vitin e kaluar.

NATO ka shprehur shqetësim në lidhje me rritjen e fuqisë ushtarake ruse në Ukrainën lindore në Donbass, ku forcat ukrainase kanë luftuar separatistët e mbështetur nga Rusia që nga viti 2014. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të martën se ai kishte thirrur presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, dhe shprehu se aleanca ushtarake ishte seriozisht e shqetësuar për veprimet e ushtrisë ruse.

“NATO mbështet fuqimisht sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. Ne mbetemi të përkushtuar për një partneritet të ngushtë”, tha Stoltenberg për AFP.

Të martën, Zelensky ftoi NATO-n për të përshpejtuar planin e veprimit të anëtarësimit të Ukrainës. Në një cicërimë dërguar Stoltenberg pas thirrjes, Zelensky shkroi se plani i veprimit të anëtarësimit të Ukrainës do të ishte një shenjë e vërtetë për Rusinë. Ne jemi të përkushtuar për të reformuar ushtrinë dhe sektorin tonë të mbrojtjes, por vetëm reformat nuk do ta ndalojnë Rusinë.”

NATO ka pasur një marrëveshje partneriteti me Ukrainën që nga viti 1997. Rusia u përgjigj të martën se nga këndvështrimi i saj, anëtarësimi i Ukrainës në NATO vetëm do të përkeqësonte situatën në Ukrainën lindore të shkatërruar nga lufta. Rusia vuri në dukje se njerëzit e rajonit nuk do të dëshironin që Ukraina të bashkohej me NATO-n.

“Ne kemi dyshime të thella se anëtarësimi do ta ndihmonte Ukrainën të zgjidhte problemet e saj të brendshme”, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Ndërkaq, përveç NATO-s, Shtetet e Bashkuara, Britania dhe BE-ja kanë shprehur mbështetjen e tyre për Ukrainën.

Postime të ngjashme

Kanali i Suezit vazhdon të mbajë të bllokuar miliona dollarë

Bekim Laçi

Kina dërgon aeroplanë ushtarakë në afërsi të Tajvanit

Bekim Laçi

Gjenevë, sot nis samiti Biden – Putin

Bekim Laçi

Shërbimet sekrete turke arrestojnë liderin e ISIS në Turqi

Bekim Laçi

Rikthehen tensionet në Lindje të Mesme, Izraeli bombardon Gazën pas balonave të zjarrit

Bekim Laçi

Kina garanton sigurinë e centralit bërthamor të Taishan-it

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...