Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Ulet me 37 % numri i të prekurve nga nga Kovid -19

Shkup, 11 maj – Zhurnal – Javën e kaluar është shënuar një rënie ,e 37% të ë infektuarve me Covid-19, krahasuar me javën paraprake, flasin të dhënat e publikuara nga Instituti i Shëndetit Publik.

Përqindja e pozitivitetit thuhet në shifrat e publikuara, lëvizë nga 2.5% në 12.2%, ose mesatarisht 7.5%.

Personat e infektuar kanë qenë nga grupmosha të ndryshme, ku  grupmosha më e zakonshme është personat mbi 60 vjeç, me gjithësej 39% nga të infektuarit.  Një numër i madh i pacientëve është regjistruar në grupmoshat 40-49 (17.4%), 50-59 (16.0%), 30-39 (13.5%) dhe 20-29 (8.1).%).

Numri më i ulët është regjistruar tek fëmijët nga zero deri në nëntë vje[ (2.0%) dhe 10-19 vjeç (4.1%). Ekziston një rënie në numrin e pacientëve në të gjitha grupmoshat, me uljen më të madhe të përqindjes tek njerëzit deri në 39 vjeç (41.1%), thuhet në raport.

Postime të ngjashme

Kontesti me Bullgarinë, Selmani: Humbëm kohë, nuk mësuam nga historia me Greqinë

R Zh

Ohër-Strugë, kërkohet tërheqja e turistëve të huaj

R Zh

Qytetarët nuk i njohin përfaqësuesit e tyre në pushtetin lokal

R Zh

Visar Ganiu: Urime Drita Islami – suksese edhe në gara të tjera të përmasave botërore

R Zh

Karakachanovi kritikon Borissovin për “kthesën” në qëndrimin e tij ndaj RMV-të

R Zh

Nikollovski: VMRO nuk do të lejojë zgjedhje lokale pa ‘fingerprint’

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...