Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Ulet numri i të infektuarve dhe të vdekurve nga Covid

Shkup, 4 maj – Zhurnal.mk – Në periudhën prej 26 prill deri më 2 maj, është regjistruar numër i ulur i të infektuarve dhe të vdekurve nga korona virusi në Maqedoni në krahasim me javën e kaluar, informon Zhurnal.

Sipas raportit jaavor të ISHP-së, në periudhën prej 26 prill deri më 2 maj, janë testuar gjithsej 14975 persona.

Janë regjistruar 2076 raste të reja pozitive, ndërsa në krahasim me javën e kaluar kjo shifër tani është 39,7% më pak.

Janë regjistruar persona të infektuar nga të gjitha moshat. Më së shumti të infektuar ka të moshës mbi 60 vjeçare, ndrsa është ulur numri i të infektuarve te fëmijët dhe të rinjtë të moshës 10-19 vjeçare.

Pas dy testeve negative, si të shëruar janë regjistruar 4012 persona, shifër që shënon 34,5% më pak në krahasim me javën e kaluar.

Janë paraqitur 167 viktima nga 22 qytete. Edhe këtu, shënojmë 20,9% më pak se javën e kaluar. 150 persona ishin mbi moshën 60 vjeçe, 15 persona të moshës 50-59 dhe nga një perspn nga 30-9 dhe 40-49.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Analisti Petar Arsovski pret rritje të euroskepticizmit

N E

Fatmir Limani shkarkohet nga posti i tij në Ndërmarrja Publike ELEM

N E

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miraton ligjin për ndërtimet pa leje

N E

Analizë / Lindja e Mesme nga një faktor botëror i naftës po shndërrohet edhe në aktorin kryesor të gazit !

R Zh

Dështimi i nisjes së negociatave, ASH-AAA fut në lojë zgjedhjet e parakohshme parlamentare

R Zh

Demanton ministri Hoxha: Edhe një shpifje e rradhës nga p(a)rtalet e “opozitës së rrejshme”

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...