Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Ulet TVSH-ja për ushqime dhe pije në restorante

Shkup, 23 tetor, zhurnal.mk – Qeveria miratoi Ligjin për ndryshimet në Ligjin për tatimin e vlerës së shtuar. Sipas ndryshimeve nga 1 janari, do të bëhet lirim nga tatimi i vlerës së shtuar të dhënë nga përdoruesit e buxhetit për t’u marrë me coronavirusin.

Afati i fundit për pagimin e TVSH-së gjithashtu do të shtyhet për shkak të mbështetjes së likuiditetit të kompanive.

Nga 1 janari 2021, zbatohet një dispozitë për zbatimin e një norme preferenciale të taksës prej 10 përqind për shitjen e ushqimeve dhe pijeve për konsum në vend dhe shërbime hotelierike, me përjashtim të pijeve alkoolike.

Gjithashtu nga 1 janari 2021, parashikohet një dispozitë për zbatimin e një norme preferenciale të taksës prej 5 përqind për shërbime të caktuara artizanale të kryera nga mjeshtrit të cilët janë regjistruar në regjistrin e zanateve.

Postime të ngjashme

Shkupjani privohet nga liria për kontrabandim të emigrantëve

R Zh

Regjistrimi në Diasporë dukshëm më i ulët se sa ai para vendimit për shtyrje, kush i dëshpëroi!

R Zh

Mungesa e vaksinave ndërpret edhe fushatën e ndërgjegjësimit për vaksinim

R Zh

Tridhjetë ditë paraburgim për gjashtë të arrestuarit për tregti të paligjshme me 200 kilogram marijuhanë

R Zh

Sot 46 viktima dhe 687 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

R Zh

Qeveria demanton Milloshoskin: Zaevi dhe Spasovski nuk u kanë dhënë pasaporta pjesëtarëve të ISIS-it

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...