Agjencia Zhurnal.mk
Bota

UNHCR: Pavarësisht pandemisë, miliona njerëz u zhvendosën

Lufta, dhuna, persekutimi dhe shkeljet e të drejtave të njeriut dëbuan gati tre milionë njerëz nga shtëpitë e tyre, vitin e kaluar, përkundër pandemisë COVID-19, tha Agjencia për Refugjatë e Kombeve të Bashkuara – UNHCR.

Në raportin e saj vjetor “Trendet Globale” thuhet se totali i njerëzve të zhvendosur ka arritur në 82.4 milionë – dyfishi i shifrës së një dekade më parë.

Gati 70 për qind e të prekurve janë nga vetëm pesë vende: Siria, Venezuela, Afganistani, Sudani i Jugut dhe Mianmari, thuhet në raport.

Shefi për refugjatë i Kombeve të Bashkuara, Filippo Grandi, i cili paraqiti raportin, tha se “82.4 milionë është shifra më e lartë” prejse kanë filluar numërimet e besueshme.

Turqia, fqinje e Sirisë, ka pranuar më së shumti refugjatë në numra absolutë: 3.7 milionë.

UNHCR-ja, me bazë në Gjenevë, tha se 99 nga më shumë se 160 vende që i kanë mbyllur kufijtë për shkak të pandemisë, nuk kanë bërë përjashtime për njerëzit, që kanë kërkuar mbrojtje si refugjatë ose azilkërkues.

UNHCR-ja tha se 1 për qind e të gjithë njerëzimit tani është zhvendosur dhe se ka dy herë më shumë njerëz të zhvendosur me forcë, sesa një dekadë më parë.

Më shumë se 40 për qind e tyre janë të moshës nën 18 vjeç.

Gati një milion foshnje kanë lindur si refugjatë në periudhën 2018-2020, tha po ashtu UNHCR-ja.

Postime të ngjashme

Izraeli fajëson Iranin për sulmin ndaj një cisterne të naftës

D V

Disa të vrarë në një sulm gjatë një funerali në Irak

D V

CDC: Delta ka ndryshuar luftën ndaj koronavirusit

D V

OBSH:COVID-19 duhet të ndalet para se të dalin variante më vdekjeprurëse

D V

Disa persona të vdekur nga vërshimet në Bangladesh

D V

Katër persona të vdekur nga zjarret pyjore në Turqi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...