Agjencia Zhurnal.mk
Bota

UNICEF: Fëmijët, viktima të dhunës xhihadiste në Mozambik

Mijëra njerëz po largohen nga Mozambiku verior, ku një grup i errët xhihadist kohët e fundit kreu sulmin e tij më të ashpër deri më tani.

Mijëra njerëz po largohen nga Mozambiku verior, ku një grup i errët xhihadist kohët e fundit kreu sulmin e tij më të ashpër deri më tani.

Në spitalin provincial në Pemba, një i plagosur me armë zjarri, një fëmijë një vjeçar po pret për operacion. Ai është qëlluar në këmbë dhe plumbi mbetet.

Djali është një nga viktimat e sulmit brutal xhihadist në fundjavë, në qytetin port të Palma, kur dhjetra njerëz u vranë dhe mijëra banorë u detyruan të largoheshin.

Disa kanë arritur të shkojnë në kryeqytetin e provincës Pemba, me anije, aeroplan ose në këmbë. Fondi i OKB-së, UNICEF, ka marrë të paktën shtatë fëmijë të pashoqëruar, disa të plagosur, të cilët janë evakuuar nga zona.

Disa prej tyre kanë kaluar disa ditë të fshehur në shkurre përreth Palmës.

Zëdhënësi i Unicef, ​​Marixie Mercado, dëshmoi për “skena të tmerrshme”.

“Një vajzë e dëmtuar, mbase pesë vjeç, u desh të transportohej nga aeroplani, duke vuajtur nga dhimbje”, thotë ajo për agjencinë e lajmeve AFP.

Masakra të shfrenuara

Sulmi javën e kaluar është veprimi i fundit në një seri të gjatë veprimesh, që vitet e fundit kanë trembur njerëzit e provincës, e pasur me gaz dhe minerale, të Cape Delgado (Cabo Delgado), në veri të Mozambikut.

Në nëntor, disa fshatra në zonë u sulmuan nga grupe të armatosura, që prenë fytin dhe copëtuan njerëz të pafajshëm në masakra të shfrenuara.

Autorët i përkasin një grupi ekstremist si sekti, i cili, sipas Cristina Udelsmann Rodrigues, studiuese e vjetër në Institutin e Afrikës Nordike, në Uppsala, dëshiron të krijojë një shoqëri krejtësisht të re.

“Është një sekt fetar me pikëpamje radikale, që ndikon në mënyrën e jetesës se si njerëzit duhet të vishen, si duhet të luten dhe kur duhet të vizitojnë xhaminë. Ata nuk duan që fëmijët të shkojnë në shkollë, sepse ata nuk njohin ndonjë shkollë tjetër përveç shkollave Koranike”, thotë ajo.

Radikalizuar nga varfëria

Shumë vëzhgues kanë krahasuar rritjen e Boko Haram, në Nigeri.

Pavarësisht ngacmimeve dhe abuzimeve me popullatën lokale, xhihadistët kanë arritur me sukses të rekrutojnë burra të rinj, të cilët janë radikalizuar nga varfëria dhe zhgënjimi për mungesën e sektorit publik.

Se si do të trajtojë situatëne krijuar, qeveria mozambikane është e paqartë.

Forcat qeveritare nuk kanë aftësinë për të vepruar vetë, por në të njëjtën kohë nuk duan t’u japin lojtarëve të huaj shumë liri veprimi, vlerëson Udelsmann Rodrigues.

“Pra, si duhet t’i organizojnë përpjekjet është e vështirë të thuhet”, deklaroi ajo.

Mozambiku ndodhet në bregun lindor të Afrikës Jugore.

Më shumë se gjysma e Mozambikasve jetojnë në varfëri.

Dallimet midis zonave urbane dhe rurale janë të mëdha. Pak më shumë se gjysma e banorëve janë të krishterë.

Pak më shumë se një e pesta janë myslimanë.

Myslimanët kanë jetuar tradicionalisht në Mozambikun verior, veçanërisht përgjatë bregdetit.

Cabo Delgado, ose Kepi Delgado, ndodhet në veri të Mozambikut dhe është një nga provincat më të varfra të vendit, por i pasur me gaz dhe minerale.

Afro 80 për qind e banorëve të zonës janë myslimanë me lidhje të forta me Tanzaninë fqinje.

Në provincë, ka pakënaqësi me qeverinë qendrore, e cila mbizotërohet nga njerëz nga pjesa jugore e vendit.

Qeveria akuzohet se ka injoruar nevojat e muslimanëve.

Islamistët e dhunshëm kanë sulmuar vitet e fundit simbolet e qeverisë, të tilla si stacionet e policisë dhe postat ushtarake, por edhe fshatrat, ku civilët janë “ekzekutuar”, ndonjëherë duke prerë kokat, dhe duke djegur shtëpitë.

Midis atyre që arritën të arrinin në Pemba nga deti është një djalë dymbëdhjetë vjeç, i cili doli në këmbë zbathur pasi bëri autostop me një varkë të vogël.

Motra e tij jeton në kryeqytetin e provincës, por ai e di vetëm emrin e saj.

“Gjetja e saj është si të kërkosh një gjilpërë në një kashtë,” i tha AFP menaxheri i Save the Children Country Chance Briggs.

Daphné Lucas, Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (ICRC), i thotë agjencisë së lajmeve TT se dëshmitë dhe raportet e civilëve që u është dashur të largohen nga Palma janë jashtëzakonisht shqetësuese.

“Edhe një herë, ata duhet të paguajnë një çmim të lartë në konfliktin e armatosur”, deklaroi ajo.

Postime të ngjashme

Kreu i BionTech optimist: Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta!

Bekim Laçi

OKB kërkon nga Irani të garantojë të drejtat e avokatëve, gazetarëve, shkrimtarëve dhe artistëve

Bekim Laçi

Pas Biden, Blinken kthehet në Evropë për të mbështetur unitetin perëndimor, ja sfida kryesore

Bekim Laçi

Rusia të shtëna paralajmëruese ndaj luftanijes britanike

Bekim Laçi

Merkeli për dozë të dytë mori një vaksinë tjetër, jo AstraZeneca-n

Bekim Laçi

Hong Kong: Nis gjyqi i parë nën Ligjin e ri për siguri kombëtare

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...