Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

UNICEF në Kosovë: Vaksinimi i tërë popullatës botërore do të jetë operacioni më i madh në histori

Programi i UNICEF-it në Kosovës përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se vaksina COVAX është një zgjedhje globale.

Kjo organizatë ka bërë të ditur se do të punojnë që përmes një operacioni të madh të prokurimit të bëhet furnizimi me vaksina. Po ashtu është bërë e ditur se bashke me partneret po punojnë për të siguruar që asnjë vend të mos mbetet prapa.

Postimi i plotë:

COVID-19 është një problem global dhe COVAX është një zgjidhje globale. Vaksinimi i tërë popullatës botërore kundër kësaj sëmundjeje do të jetë operacioni më i madh i prokurimit dhe furnizimit të vaksinave në histori. #UNICEF, European Union Kosovo dhe partnerët, 🇺🇸🇩🇪🇮🇹🇬🇧🇫🇷 po punojnë për të siguruar që asnjë vend të mos mbetet prapa.

Është thelbësore që të ketë furnizime adekuate të shiringave tashmë të vendosura para se të vijë vaksina, në mënyrë që vaksina të administrohet në mënyrë të sigurt. 712,800 shiringa💉 dhe 7,125 kuti sigurie për asgjësimin e shiringave janë siguruar përmes mbështetjes së partnerëve.

Postime të ngjashme

Dialogu Kosovë-Serbi, ekspertët sugjerojnë një takim që ti paraprijë atij të 25 korrikut

Lea Muslija

Vuçiqi falënderon policët serbë, thotë se e mbrojtën Kosovën kur u sulmua nga jashtë

Lea Muslija

Ben Meir: Kurti të mos e pranojë Asociacionin, i pamohueshëm gjenocidi serb në Kosovë

Lea Muslija

Ministri i Qeverisë për Asociacionin: S’mund ta shkelim Kushtetutën dhe të kemi institucion një etnik

Lea Muslija

Nisma dënohet nga KQZ-ja, mund t’i anulohet pjesëmarrja në zgjedhjet lokale

Lea Muslija

Fundjava në Kosovë me rrebeshe shiu, java e ardhshme me valë të nxehtit afrikan

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...