Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Unioni i nxënësve kërkon mbështetje nga Parlamenti, i jep fund bojkotit

Shkup, 29 janar – Unioni i nxënësve të shkollave të mesme dhe kryetari i saj Blendi Hodai në emër të gjeneratës së maturantëve 2020/2021 dje deputetëve u dërguan imejle me kërkesë për mbështetje që të japin dy në vend të katër lëndëve në maturën shtetërore, sepse Ministria e Arsimit dhe Shkencës, siç thuhet në letrën e tyre – i injoron ata dhe është decide në refuzimin e çdo kompromisi për këtë çështje.

Nëse Ministria e Arsimit dhe Shkencës nuk tregon vullnet të mirë, Unioni kërkon ndryshime në Ligjin për arsimin e mesëm, i cili, siç thuhet në letër, është hapi i fundit demokratik, dhe në atë Ligj të ndryshuar “do të thuhet qartë se dispozitat janë të përkohshme, gjegjësisht i përkasin vetëm vitit shkollor 2020/2021”.

“Ministrja Carovska është kategorike që matura shtetërore duhet të përmbajë katër lëndë. Prandaj, nga ju si përfaqësues të drejtpërdrejtë të qytetarëve dhe, mbi të gjitha, kontrollues të pushtetit ekzekutiv, ne kërkojmë mbështetjen e publikut për kërkesat tona dhe thirrjet drejtuar Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës për t’i përmbushur ato; përdorni ndikimin tuaj si nëpunës civilë që MASH më në fund të kthehet në vete; dhe nëse Ministria nuk tregon vullnet të mirë dhe vazhdon me qëndrimin e saj të pamatur – hartimin dhe miratimin e zgjidhjes ligjore që do të përfshijë kërkesat tona. Nëse edhe mbështetja juaj tregohet e kotë, e vetmja zgjidhje e mbetur është që Kuvendi të ndryshojë Ligjin për arsimin e mesëm, të cilën MASH duhet ta respektojë”, shkruan në letrën e dërguar nga Unioni i nxënësve të shkollave të mesme dhe kryetar i tyre Hodai për 85 deputetë, gjegjësisht deri te ata të cilët në faqen zyrtare të Kuvendit i kanë renditur kontaktet përmes postës elektronike.

Për shkak të përmbushjes së kërkesës, maturantët e organizuar nga Unioni i shkollave të mesme të enjten e kaluar, ditën e parë të viti të dytë shkollor, filluan bojkotin e mësimeve, duke njoftuar se do të zgjasë për një javë dhe më pas ata do të vendosin se çfarë do të bëjnë mëtej.

Kryetari i Unionit, Blendi Hodai tha për MIA-n se bojkoti do të përfundojë sot, ndërsa nesër do të vendosin për hapat e ardhshëm, gjegjësisht nëse nga e hëna do të kthehen në mësimin onlajn . Është e mundur të inicohet  debat parlamentar për kërkesën e tyre, përcjell Zhurnal.mk

“Përfaqësues të maturantëve në Union nesër do të vendosim se çfarë do të bëjmë nga java tjetër. Ne ishim në bojkot për tetë ditë dhe do të vendosim se çfarë është më mirë për maturantët. Shumë prej tyre janë të bezdisur nga zhvillimet midis Unionit dhe Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës. Ndoshta do të ketë një hap më radikal, si një protestë apo diçka e tillë, ose do të vendosim të ndalojmë bojkotin dhe të përfshihemi në mësim. Ende nuk dihet, do të diskutojmë nesër dhe do të votojmë se çfarë do të bëhet. Nga bisedat që pata dje me disa deputetë në Kuvend, ka indikacione se të hënën mund të fillohet debat në Kuvend. Kështu që, ne do t’i shohim deputetët nëse dhe çfarë do të bëjnë në ditët në vijim”, deklaroi Hodai sot.

Sipas tij, bojkotet po zhvillohen në 20 qytete. Dy ditë më parë ata kishin një bojkot prej 79 përqindëve, dje 76 për qind dhe, për dallim nga qytetet e tjera, siç tha ai, në Shkup bojkotohet pjesërisht – në disa shkolla të mesme ka mësim, e në të tjera bojkotohet. Sipas Hodait, ata nuk kanë pasur kontakt me ministren dikasteriale që nga 20 janari, pra një ditë para fillimit të bojkotit. Në letrën dërguar deputetëve në mbështetje të kërkesës së tyre për të dhënë provime në dy lëndë – gjuhë amtare (maqedonase, shqipe ose turke) dhe një lëndën e dytë në fushën që maturanti planifikon të studiojë, Unioni thekson se është plotësisht e arsyeshme dhe e realizueshme dhe beson se shoqëria jonë duhet të injorojë pasojat e mësimit të dobët në distancë.

Unioni i nxënësve të shkollave të mesme në letër thekson se e kupton plotësisht nevojën për maturë shtetërore, por që, megjithatë, pandemia tregoi se arsimi mund të funksionojë pa mirëmbajtjen e tij, duke iu referuar Dekretit me fuqi ligjore të Qeverisë nga maji i vitit 2020, me të cilin maturantët nga viti i kaluar shkollor u përjashtuan nga ky provim përfundimtar për shkak të, siç është shkruar në letrën e tyre “mosgatishmëria e sistemit arsimor për të organizuar një përfshirje të tillë dhe papërvojë e shoqërisë me mësimin në distancë”. (Zhurnal.mk)

Postime të ngjashme

“A1ON” / DOSIE “Merko”: 329 vendime për rrënimin e ndërtimeve të egra rijnë në sirtar

R Zh

Në Kisella Vodë normalizohet furnizimi me ujë

D V

Fillon bekatonizimi i rrugës prapa shkollës fillore në Bukoviq

D V

Sot katër vite nga nënshkrimi i Marrëveshjes për fqinjësi të mirë mes RMV dhe Bullgarisë / Analistët: Kriza politike bullgare do të zgjasë, ne nuk duhet të notojmë në ujin e tyre të ndotur

D V

Sanksionohen 158 shoferë në Shkup, 59 për vozitje të shpejtë

D V

Shahpaska në Berovë në dhënien e lejes në shtëpinë për mbrojtje sociale të personave të moshuar “Dr. Ivan Vllashki”

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...