Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Ura e rrezikshme në Bicaj të Kukësit, banorët në Përbreg të alarmuar: Na përmbyt Fierza

Banorët e Bicajt ndihen të rrezikuar pasi lëvizin çdo ditë në urën që është jashtë çdo lloj parametri të sigurisë. Ndërsa në fshatin Përbreg përmbyten sa herë rritet niveli i liqenit të Fierzës.

Ura e fshatin Bushat në njësinë Bicaj, e ndërtuar 35 vite më parë po degradon çdo ditë e më shumë, duke vështirësuar lëvizjen e banorëve në drejtim të qytetit të Kukësit.

Lëvizja mbi urë është e vështirë pasi është e ngushtë dhe nuk ka barriera mbrojtëse. Kjo urë u shërben rreth 500 banorëve, ndërsa bashkia premton se së shpejti do të ndërhyjë për rikonstruksionin e saj. 

Rreth 30 familje në fshatin Përbreg, të Njësinë Administrative Tërthore janë të rrezikuar nga përmbytjet sa herë rritet niveli i liqenit të Fierzat.

Ndërkohë, bregu i liqenit është i mbushur me mbeturina plastike si dhe mbetje spitalore, duke përbërë rrezik për shëndetin e tyre.

Fenomeni ndodh të paktën dy herë në vit, kur niveli i ujit në Liqenin e Fierzës shkon drejt kuotës maksimale, ndërsa banorët nuk janë kompensuar asnjëherë për dëmet në bujqësi.

Postime të ngjashme

Pse e skualifikuan? Mjeku Kosova: Tritani më mban inat për tenderin “që nuk mbylla sytë”. Ruli për vjedhjen e njeriut të tij

T E

Qëllohet me armë zjarri drejt një makine në Tiranë

T E

Kryemadhi paralajmëron Ramën: Durim! Nesër të shpjegoj fabrikën e parave

S.B.

Ursula von der Leyen: E ardhmja e Shqipërisë është Europa! Duhet të fillojnë negociatat

S.B.

Reforma në Drejtësi/ Presidenca paralajmëron Ramën: Mos e provoko popullin e 2 marsit!

S.B.

“Koha i thërret shqiptarët për t’u bashkuar në një Besëlidhje të re”, Meta mesazh në 577-vjetorin e Besëlidhjes së Lezhës

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...