Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Uragani, viktima e shkatërrime

Të paktën 30 persona kanë humbur jetën si pasojë e urganit Iota që ka përfshirë Amerikën Qëndrore. Dhjetëra mijëra u detyruan të largohen nga shtëpitë e tyre.

Nikaragua është vendi më i goditur nga stuhia e fuqishme. Në këtë vend Iota shkaktoi përmbytje të shumta si pasojë e daljes së lumenjve nga shtrati, si dhe rrëshqitje toke.

Erërat me shpejtësi 170 km/h thyen pemë dhe shkatërruan disa shtëpi. Në disa zona energjia elektrike u ndërpre pasi shtyllat e tensionit të lartë u dëmtuan.

Vdekjet u regjistruan në Nikaragua, Honduras, Kolumbi, Panama dhe El Salvador. Qindra mijëra njerëz aktualisht janë zhvendosur në disa çadra. Sipas meteorologëve, urgani Iota është dobësuar duke u klasifikuar si i kategorisë 4, por rreziku vijon të mbetet.

Iota është stuhia më e fortë dhe i dyta që prek vendet e Amerikës Qëndrore përgjatë këtij muaji, pas urganit Eta që i mori jetën 200 personave dhe shkaktoi dëme të konsiderueshme materiale.

Zona e goditur më keq ishte rajoni qendror i Guatemalës Alta Verapaz, ku rrëshqitjet e dheut shkatërruan dhjetëra shtëpi në fshatin Quejá, nga ku vetëm aty humbën jetën 100 persona, ndërsa 50 vdekje u raportuan në Guatemalë.

Postime të ngjashme

Bosnja merr 10 mijë vaksina të tjera Sinovac nga Turqia

N E

Sebastian Kurz ka ofruar që Austria të jetë mikpritës i takimit SHBA-Rusi

N E

Rusia rritë prezencën ushtarake në Detin e Zi

N E

Britania dërgon 6 aeroplanë në Europën Lindore si mesazh për Rusinë

N E

Bilanci i Covid 19/ Mbi 3 milionë humbje jete në mbarë botën

R Zh

Ushtria amerikane “zbarkon” në Durrës

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...