Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Urdhërohet mbyllja e thertores gjermane pas rasteve me koronavirus

Një thertore gjermane e goditur nga koronavirusi është urdhëruar të mbyllet, kanë njoftuar autoritetet. Po vazhdojnë probleme me COVID-19 nëpër industrinë e mishit në Gjermani.

Thertorja “Wiedemark” në Soegel në veri të Gjermanisë, që është në pronë të gjigantit Toennies, duhet të ndalojë therjen e kafshëve nga dita e premte, e të kompletojë paketimin deri të dielën e më pas të mbyllet. Fillimisht duhet të mbyllet për 22 ditë, kanë thënë autoritetet rajonale të Emslandit. 112 nga 2000 e më tepër punëtorë janë testuar pozitivë me koronavirus.

Toennies ka thënë se ka marrë masa për të parandaluar infeksionet e reja në ditët e fundit në koordinim me autoritetet e Emslandit dhe e ka vlerësuar urdhrin për mbyllje të kësaj fabrike të mishit si “jo proporcionale”. Ka thënë se do të ndjekë rrugët ligjore.

Përhapja e koronavirusit në disa thertore në Gjermani ka detyruar industrinë e mishit në këtë vend të rishikojë sistemin e punës.

Fabrika e mishit e Toennies në Rheda-Wiedenbrueck ishte mbyllur për një muaj në qershor pasi rreth 1500 punëtorë kishin rezultuar pozitivë me koronavirus.

Postime të ngjashme

Sulmi terrorist në Suedi, ja çfarë deklaroi policia: Agresori një 20 vjeçar nga Afganistani

S.B.

Pavarësisht vrasjeve, në Mianmar vazhdojnë protestat

S.B.

Sa % e zviceranëve kanë antitrupa

S.B.

SHBA shpreh shqetësim për gjobat ruse kundër REL-it

S.B.

BE paralajmëron për një krizë shoqërore pas pandemisë

S.B.

OKB: Mësimi në distancë `emergjencë katastrofike arsimore`

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...