Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

“Urgjent të rimbursohen ilaçet për COVID”/ Meta-Ramës: Lëri dokrrat, trego planin e vaksinimit

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit në vendin tonë. Presidenti kërkon nga ana e qeverisë bërjen publike planin e vaksinimit anti covid të shqiptarëve.

“Qytetarët nuk mund të lihen më në mëshirë të fatit përballë një virusi kaq të rrezikshëm, që vetëm dje mori 21 jetë, shifër rekord për numrin ditor të viktimave. Urgjentisht të bëhet transparent plani i vaksinimit masiv dhe jo “klasor” i popullatës dhe të ndryshohet rrënjësisht strategjia antiCOVID, mbështetur mbi këshillat e specialistëve më të mirë epidemiologë, virologë e imunologë brenda e jashtë vendit”, shprehet presidenti.

Sipas Metës, duhet të garantohet ilaçe falas për të gjithë të infektuarit, ndërsa shtoi se “dokrrat me “shëndetësinë falas” dhe çdo demagogji tjetër duhet të marrin fund!”.

“Qeveria duhet urgjentisht të RIMBURSOJË pa asnjë vonesë të gjithë qytetarët, të cilët janë kuruar në shtëpi dhe t’u garantojë ILAÇET FALAS të gjithë të infektuarve. Dokrrat me “shëndetësinë falas” dhe çdo demagogji tjetër duhet të marrin fund!”.

Reagimi i plotë

Dëshmitë e pacientëve të infektuar me COVID-19 dhe të afërmve të tyre tregojnë se me mijëra familje kanë humbur kursimet apo po hyjnë në borxhe në mungesë të të ardhurave të mjaftueshme për të përballuar koston e lartë të barnave dhe analizave të shumta.

Qeveria duhet urgjentisht të RIMBURSOJË pa asnjë vonesë të gjithë qytetarët, të cilët janë kuruar në shtëpi dhe t’u garantojë ILAÇET FALAS të gjithë të infektuarve.

Dokrrat me “shëndetësinë falas” dhe çdo demagogji tjetër duhet të marrin fund!

Qytetarët nuk mund të lihen më në mëshirë të fatit përballë një virusi kaq të rrezikshëm, që vetëm dje mori 21 jetë, shifër rekord për numrin ditor të viktimave.

Urgjentisht të bëhet transparent plani i vaksinimit masiv dhe jo “klasor” i popullatës dhe të ndryshohet rrënjësisht strategjia antiCOVID, mbështetur mbi këshillat e specialistëve më të mirë epidemiologë, virologë e imunologë brenda e jashtë vendit.

“Babëzia” në pandemi është edhe më kriminale!
I vetmi prioritet dhe preokupim duhet të jetë: Mbrojta e shëndetit dhe jetës së qytetarëve!

Postime të ngjashme

Ilir Meta: “Barazia para ligjit garantohet vetëm nga vota e barabartë”

N E

Edi Rama për hartën e kufijve të Ballkanit: E kam parë, por s’kam asnjë koment për të

N E

Monika Kryemadhi nga Fieri: Rama është fytyra e mashtrimit dhe fytyra e grabitjes së të ardhmes së shqiptarëve

N E

Në Rinas mbërrijnë 40 mijë e 800 dozat e radhës Astra Zeneca

N E

Lulzim Basha paralajmëroi se ata që abuzojnë me fondet i pret burgu

N E

Shqipëria regjistron tre të vdekur dhe 149 raste të reja me Kovid-19

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...