Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Ushqimet që mund të ngadalësojnë progresin e humbjes në peshë

Ushqimet që kanë një indeks të lartë glikemik (IG), siç janë buka e bardhë, patatet dhe orizi, mund të rritin rrezikun e shtimit në peshë.

Sipas studimit nga Diabetes Care, indeksi glikemik mat shkallën e kërcimit të shpejtë të glukozës në gjak pas një vakti. Sa më drastik të jetë kërcimi, aq më shumë rritet rreziku për diabet tip 2, por edhe shtimi në peshë.

Në një hulumtim të fundit, ekspertët analizuan të dhënat nga një studim global me mbi 2.000 njerëz të klasifikuar me mbipeshë ose si të plotë. Në fazën e parë, të gjithë pjesëmarrësit konsumuan koktej si zëvendësim të vakteve, për të arritur humbje të shpejtë të peshës – humbja mesatare e peshës gjatë tetë javëve ishte rreth 24 kilogramë.

Në fazën e dytë, e cila u krye gjatë një periudhe trevjeçare, studiuesit krahasuan dy dieta dhe dy strategji ushtrimi. Njëra ishte një dietë me proteina të larta, me indeks glikemik të ulët, ndërsa tjetra ishte një dietë me proteina të moderuara, me IG të moderuar, secila e kombinuar me ushtrime me intensitet të lartë ose të moderuar.

Të katër grupet rifituan disa nga kilogramët që humbën fillimisht, por ata që kishin një dietë me indeks glikemik të ulët rifituan më pak kilogramë. Kjo ka bërë që studiuesit t’i këshillojnë njerëzit të hanë më pak patate dhe oriz me IG të lartë.

“Problemi këtu është që studimi përdori një shtim kaq të shpejtë të peshës si rezultat i një deficiti të konsiderueshëm kalorish”, ka thënë Shena Jaramillo, RD, dietologe në Peace and Nutrition.

Kjo do të thotë se shtimi i peshës nuk varej vetëm nga llojet e ushqimit që rifuteshin, por thjesht u kthyen në konsumin e tyre të mëparshëm të kalorive.

“Është e rëndësishme të theksohet se shumë njerëz që përjetojnë humbje të shpejtë të peshës ndjekin një dietë me karbohidrate të ulëta”, ka shtuar dietologia.

Konsumimi i ushqimeve me IG të ulët, nuk ndikon vetëm në nivelin e glukozës në gjak. Këto ushqime zakonisht përmbajnë më shumë fibra, proteina ose yndyrë.

Kjo do të thotë se keni tendencë të hani sasi më të vogël – sepse ato janë më ngopëse – dhe kjo zvogëlon marrjen e përgjithshme të kalorive, e cila mund të rezultojë në humbje peshe ose mirëmbajtjen e peshës së duhur. Përveç kësaj, do të siguroni përfitime tjera nga fibrat, si përmirësimi i shëndetit kardiovaskular dhe funksionimi më i mirë i sistemit tretës.

Postime të ngjashme

Tri ilaçe befasuese në shtëpi për dhimbjet e këmbëve që qetësojnë dhimbjet shpejtë

D V

Nëse veproni kështu kurrë nuk do t’ju vijë era djersë!

D V

Përfitime shëndetësore që nuk i prisni nga frutat më të famshme të verës

D V

Pijet më të mira për një metabolizëm të shpejtë

D V

Ushqimet dhe pijet që duhen konsumuar në rast dehidratimi

D V

A duhet t’i kontrolloni rregullisht nivelet e kolesterolit?

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...