Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Ushtarët libianë përfundojnë stërvitjen e ushtrisë turke

Ushtarët marrin pjesë në ceremoninë e parakalimit në Tripoli pas përfundimit të trajnimit 8-javor.

Një ceremoni parakalimi u mbajt sot për ushtarët libianë të cilët përfunduan një trajnim 8-javor nga Forcat e Armatosura Turke.

Trajnimi u mbajt si pjesë e një marrëveshjeje të nënshkruar midis dy vendeve vitin e kaluar.

Ministri libian i Mbrojtjes, Salahaddin Namroush, tha se përfundimi i këtij trajnimi është dëshmi se bashkëpunimi ushtarak mes Libisë dhe Turqisë po jepte fryte.

Pakti me Qeverinë e Pajtimit Kombëtar të Libisë (GNA) u nënshkrua më 27 nëntor 2019 dhe u miratua nga parlamenti i Turqisë më 5 dhjetor.

Marrëveshja që përcakton juridiksionet detare në Mesdheun Lindor hedh poshtë veprimtaritë e njëanshme dhe të paligjshme nga vendet e tjera të rajonit dhe firmat ndërkombëtare, si dhe synon të mbrojë të drejtat e të dy vendeve.

Libia është shkatërruar nga lufta civile që nga rrëzimi i Muammar Gaddafi në vitin 2011.

Një qeveri e re u themelua në vitin 2015 sipas një marrëveshjeje të udhëhequr nga OKB, por përpjekjet për një zgjidhje politike afatgjatë kanë dështuar.

Me ndihmën e Turqisë, GNA e kryesuar nga Fayez al-Sarraj, ka bërë fitime të konsiderueshme në muajt e fundit.

Postime të ngjashme

Tragjedi në Peru, përmbyset autobusi, të paktën 27 viktima

Lea Muslija

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

Macron: Vizitori i parë i kancelares në Berlin

Dafina Vidishiqi

BE humb betejën ligjore ndaj kompanisë AstraZeneca për furnizimin me vaksina

Dafina Vidishiqi

Udhëtarët nga Mbretëria e Bashkuar do të duhet të hyjnë në karantinë me të mbërritur në Itali

Dafina Vidishiqi

Guterres riemërohet Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...