Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Ushtria e Azerbajxhanit çliron 16 fshatra të tjerë nga pushtimi armen

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev njoftoi se 16 fshatra të tjerë janë çliruar nga pushtimi i Armenisë në vazhdën e operacioneve për çlirimin e territoreve të pushtuara.

“Ushtria triumfuese azerbajxhanase çliroi nga pushtimi fshatrat Yukari Veyselli, Yukari Seyitahmetli, Gorgan, Ucuncu Mahmutlu, Gacar dhe Divanalilar në Fuzuli, Yukarı Mezre dhe Yanarhac në Jabrayil, Gezyan, Balasoltanli dhe Merdanli në Gubadli, Beshdeli në Zengilan, Karabulak dhe Moshhmaat në Khojaly, Atagut dhe Tsakuri në Hojavend. Rroftë ushtria azerbajxhanase. Karabaku është Azerbajxhan”, shkroi Aliyev në Twitter.

Ndryshe, që nga fillimi i operacionit më 27 shtator në Malësinë e Karabakut, ushtria e Azerbajxhanit ka çliruar 4 qytete, 3 qyteza dhe mbi 200 fshatra, si dhe disa lartësira strategjike nga pushtimi i Armenisë./Top ChannelPresidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev njoftoi se 16 fshatra të tjerë janë çliruar nga pushtimi i Armenisë në vazhdën e operacioneve për çlirimin e territoreve të pushtuara.

“Ushtria triumfuese azerbajxhanase çliroi nga pushtimi fshatrat Yukari Veyselli, Yukari Seyitahmetli, Gorgan, Ucuncu Mahmutlu, Gacar dhe Divanalilar në Fuzuli, Yukarı Mezre dhe Yanarhac në Jabrayil, Gezyan, Balasoltanli dhe Merdanli në Gubadli, Beshdeli në Zengilan, Karabulak dhe Moshhmaat në Khojaly, Atagut dhe Tsakuri në Hojavend. Rroftë ushtria azerbajxhanase. Karabaku është Azerbajxhan”, shkroi Aliyev në Twitter.

Ndryshe, që nga fillimi i operacionit më 27 shtator në Malësinë e Karabakut, ushtria e Azerbajxhanit ka çliruar 4 qytete, 3 qyteza dhe mbi 200 fshatra, si dhe disa lartësira strategjike nga pushtimi i Armenisë.

Postime të ngjashme

Papa Françesku përfundon vizitën 4 ditore në Irak: Gjithmonë në zemrën time

S.B.

Në Danimarkë zbulohen 31 lloje të ndryshme të COVID

S.B.

Paralajmërimi i Faucit: Është shumë herët për t’i dhënë fund kufizimeve të vendosura nga COVID-19!

S.B.

Mianmar, dy protestues u vranë nga policia

S.B.

Shpërthimi i fuqishëm në Guinea Ekuatoriale, të paktën 15 persona të vdekur

S.B.

Rritet sërish numri i infektuarve me koronavirus në Evropë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...