Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Ushtria etiopiane nis ofensivën në kryeqytetin e rajonit Tigray

Zhurnal Ads

Kjo është faza e tretë dhe e fundit e operacioneve të qeverisë qendrore, që filluan më 4 nëntor në rajonin verior Tigray pasi forcat e TPLF-së sulmuan Komandën Veriore të ushtrisë federale

Bastioni i fundit i Frontit Çlirimtar të Popullit të Tigray-it (TPLF), kryeqyteti Mekele i rajonit Tigray dhe rrethinat e tij, është sulmuar nga ushtria etiopiane, transmeton Anadolu Agency (AA).

Kjo është faza e tretë dhe e fundit e operacioneve të qeverisë qendrore, që filluan më 4 nëntor në rajonin verior Tigray pasi forcat e TPLF-së sulmuan Komandën Veriore të ushtrisë federale.

Përleshje serioze pasuan në javët e fundit midis ushtrisë federale dhe luftëtarëve besnik të TPLF-së.

Në një deklaratë, kryeministri etiopian, Abiy Ahmed, tha se do të vendoset një “kujdes më i madh” për të mbrojtur civilët gjatë operacionit.

Mekele, i cili po ashtu është kryeqytet i rajonit Tigray, është shtëpi e gjysmë milionë banorëve.

Gjatë dy muajve të luftimeve, mbi 41 mijë njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre në Sudanin fqinj.

Frika nga një rritje e numrit të refugjatëve po rritet përderisa operacionet vazhduan pasi skadoi ultimatumi qeveritar 72-orësh për dorëzimin e lidershipit të TPLF-së.

Në frontet e tjera, sipas zëdhënësve të ushtrisë etiopiane, thuhet se me mijëra luftëtarë të TPLF-së janë dorëzuar.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Merkel: Numrat po stabilizohen, por shumë ngadalë

S.B.

Qetësohet situata në Itali! Shteti futet në zonën e verdhë, njerëzit mund të lëvizin brenda orareve, hapen baret dhe restorantet

S.B.

Holanda dëbon dy spiunë të dyshuar rusë

S.B.

Shkencëtari që zbuloi vaksinën anti-Covid: Jeta mund të kthehet në normalitet dimrin e ardhshëm!

S.B.

OBSH paralajmëron rritje të numrit të vdekjeve nga COVID-19

admin

Imuniteti i tufës kundër koronavirusit, ende larg

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...