Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Ushtria merr në ruajtje godinën e AlbControl

Tiranë, 7 prill – Pas bllokimit të hapësirës ajrore nga kontrolloret e AlbControl që kanë refuzuar të punojnë, Ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku tha se ushtria do të marrë në ruajtje godinën e AlbControl, pasi kontrolloret po qëndrojnë në një ndërtesë të sigurisë së lartë.

Ministrja e Infrastrukturës përmendi shifrat e pagave të kontrolloreve duke vënë theksin në faktin se trafiku ka rënë me 57% që nga viti 2019. Balluku iu përgjigj edhe pretendimeve të kontrolloreve që propozuan që të merret një kredi për pagesën e pagave të tyre.

Sipas Ministres së Infrastrukturës, me refuzimin për të punuar, një pjesë e kontrollorëve janë shndërruar në masha të politikës duke bllokuar edhe mbërritjen e vaksinave.

Përveç punonjësve, përgjegjëse për këtë situatë sipas Ballukut është edhe politika, e cila po bën çmos që të bllokojë vaksinimin dhe të sjellë kaos për qytetarët.

Fluturimet në Aeroportin e Rinasit janë bllokuar pa patur një afat të përcaktuar. Fluturimi i mëngjesit i linjës Athinë-Tiranë është kthyer mbrapsht në shtetin fqinj, ndërsa linja Stamboll-Tiranë ka mbërritur me 40 minuta vonesë.

Postime të ngjashme

Arrestohen disa aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri

R Zh

Ushtarë amerikanë mbërrijnë në Shqipëri

R Zh

Kryesuesja e vëzhguesve të ODIHR takohet me Ramën

R Zh

Rruga e Borshit u prish nga shirat/ Meta “thumbon” qeverinë: Kryevepër!

R Zh

Rama: Ilir Meta kandidat zyrtar i LSI në Vlorë

Lea Muslija

Procedimi penal i kreut të LSI në Pukë, reagon Partia: Po bënin ushtrime zgjedhore, policia e politizuar

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...