Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Vahrei shpreson në debllokimin e procesit mes Shkupit dhe Sofjes

Bruksel, 9 shkurt – Komisioneri i BE për Zgjerimin dhe Politikën e Fqinjësisë Oliver Varhei tha sot se ai shpreson që procesi i negociatave të BE me Maqedoninë dhe Bullgarinë do të zhbllokohet sa më shpejt të jetë e mundur, megjithëse ai nuk konfirmoi nëse kishte paraqitur një propozim për të zgjidhur mosmarrëveshjen midis Shkupit dhe Sofjes.

Varheji sot në një konferencë shtypi kushtuar fqinjësisë jugore të BE-së, komentoi shkurtimisht se Komisioni Evropian shpreson që fillimi i negociatave me Maqedoninë të “zhbllokohet sa më shpejt të jetë e mundur”. Vendi është bllokuar nga Bullgaria që nga viti i kaluar për fillimin e negociatave me BE mbi një mosmarrëveshje dypalëshe.

Një numër diplomatësh informuan vitin e kaluar se Komisioneri i BE Varchey kishte paraqitur një propozim për të zgjidhur mosmarrëveshjen në favor të palës Bullgare, e cila ishte arsyeja pse nuk u pranua nga Shkupi, presidenca e atëhershme gjermane e Bashkimit dhe disa shtete anëtare të BE.

Postime të ngjashme

Deri në tre orë pritje në kufirin Serbi-Maqedoni! Mërgimtarët ankohen: Kjo është e tepërt

D V

Këto vendime solli kryesia qendrore e ASH-së

D V

Bexheti në mbështetje të vlerave kulturore e artistike

D V

Mersel Bilalli: Në duart e Besës është “çelësi i qeverisë”

D V

Ohri mbeti në listën e UNESCO-s, do të jetë nën mbikëqyrje të rreptë

D V

U harxhuan miliona, por shatërvanët në qendër të Shkupit nuk punojnë!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...