Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Vaksina antiCovid/ Mbi 130.000 të vaksinuar në Britani gjatë javës së parë

Më shumë se 130.000 njerëz janë vaksinuar në javën e parë të programit të vaksinimit në Britaninë e Madhe.

Ministri i Shëndetësisë Nadhim Zahawi, i cili është përgjegjës për shpërndarjen e vaksinave, shkroi në Twitter se 137.897 njerëz ishin vaksinuar në shtatë ditët e para në të gjithë vendin.

Shifra nuk përfshin njerëz të vaksinuar nga mjekë të përgjithshëm dhe infermierë në klinikat e komunitetit. Rreth 200 prej këtyre klinikave lokale të vaksinimit pritet të funksionojnë deri në fund të javës. Ata do të ndiqen nga 1000 të tjerë në javët e ardhshme. Gjatë javës së parë, më shumë se 70 spitale morën pjesë në programin e vaksinimit – me 10 të tjerë duke filluar këtë javë.

Zahawi tha se shifrat ishin provizore dhe nga java e ardhshme do të publikohen të dhëna të disponueshme. 108.000 persona janë vaksinuar janë në Angli, 7.897 në Uells, 4.000 në Irlandën e Veriut dhe 18.000 në Skoci, raporton BBC.

Të moshuarit mbi 80-vjeç janë ftuar së pari për vaksinim, së bashku me personelin shëndetësor dhe të kujdesit, por grupi me përparësi më të lartë, banorët e shtëpive të kujdesit, sapo kanë filluar të marrin vaksinën Pfizer-BioNTech.

Postime të ngjashme

Arriti në Gjermani para 6 vjetësh, tani emigranti kërkon të bëhet deputet

T E

OBSH: Mbi 850 mijë vdekje në të gjithë Evropën

T E

Ndërhyn Putin: Tensione në Armeni – dorëheqje, raketa … presidenti ka tre ditë

T E

Albin Kurti reagon për sulmin ndaj gazetarit, Visar Duriqi

T E

Rriten numrat me Covid-19 në Itali, disa qytete rrezikojnë mbylljen

T E

Kombet e Bashkuara dërguan 63 kamionë me ndihma humanitare në Idlib

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...