Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Vaksina e AstraZeneca s’është mjaft efektive për personat mbi 65-vjeç?

Vaksina kundër koronavirusit AstraZeneca nuk është tepër efektive për njerëzit mbi moshën 65-vjeç, raportuan sot gazetat gjermane Bild dhe Handelschblatt, duke cituar burime pranë koalicionit qeverisës të Gjermanisë

Kjo mund të sjellë në pikëpyetje programet e vaksinimit masiv, raporton Reuters.

Zyrtarët gjermanë kanë frikë se vaksina e ndërmarrjes farmaceutike britanike nuk do të miratohet nga organi rregullator evropian për njerëzit mbi moshën 65-vjeç, shtoi Bild në edicionin online.

Reuters arrin në përfundimin se kjo është një tjetër goditje e mundshme për AstraZeneca, e cila zhvilloi vaksinën me Universitetin e Oksfordit.

Kompania i kishte thënë më parë Bashkimit Evropian se nuk do të ishte në gjendje të siguronte sasitë e rëna dakord të vaksinave deri në fund të marsit. /kp

Postime të ngjashme

Përkeqësimi i ekzemës nga ushqimet e gabuara – këshillat e mjekëve

S.B.

Të shëruarve nga koronavirusi mund t’u mjaftojë vetëm një dozë e vaksinës

S.B.

A e dini nga varet puberteti te fëmijët? Sasia e kripës e cila futet në organizëm në fillim të pubertetit mund të ndikojë negativisht në pubertet

S.B.

Të gjitha benefitet shëndetësore që mund të merrni nga farat e lirit

S.B.

Katër mite të shëndetit mendor që janë seriozisht të rrezikshme

S.B.

Shenjat se veshkat kanë nisur të dëmtohen

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...