Agjencia Zhurnal.mk
Bota Shëndetësi

Vaksina e Pfizerit 94 për qind efektive në studimin me 1.2 milion njerëz

Sipas një studimi me 1.2 milion persona, vaksina e prodhuar nga kompanitë Pfizer dhe BioNTech është 94 për qind efektive kundër sëmundjes Covid-19.

Deri më tani, shumica e të dhënave për vaksinat kundër koronavirusit janë nxjerrë nga testimet klinike me kushte të kontrolluara, duke lënë pezull një element të paqartësisë për atë se si do të përktheheshin ato rezultate në botën e vërtetë.

Hulumtimi i kryer në Izrael, që ofron një burim të pasur të të dhënave, tregoi se dy doza të vaksinës së Pfizer-it i pakësojnë rastet me simptoma për 94 për qind për të gjitha grupmoshat, ndërsa rastet e sëmundjes së rëndë pothuajse me atë përqindje.

Sipas studimit me 1.2 milion njerëz, një dozë e vetme e vaksinës është 57 për qind efektive për të mbrojtur kundër rasteve simptomatike pas dy javësh. Hulumtimi u publikua në revistën “New England Journal of Medicine”, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

Postime të ngjashme

Veprimet që duhet të bëni nëse zgjoheni me dhimbje mesi

S.B.

Kur njerëzit plaken më së shumti? Shkencëtarët dinë vitet e sakta!

S.B.

SHBA: Pikëpyetje për motivet e Moskës në kufirin me Ukrainën

R Zh

Pse Amerika është kundër “pasaportës së vaksinimit”?

R Zh

Franca do ta zgjasë kohën e administrimit të dozave kundër COVID-19

R Zh

BE: Kompromis me SHBA për mosmarrëveshjen tregtare

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...