Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Vaksina e shpejtë do të na kthejë më shpejt në normalitet

Shkup, 2 janar – Paralajmërimet se Maqedonia e Veriut është në prag të vaksinimit është një lajm inkurajues në luftën kundër virusit të rrezikshëm që vazhdon të marrë jetë. Sasitë e para arrijnë muajin tjetër, transmeton Zhurnal.mk.

Dhjetë muaj pas fillimit të pandemisë, koronavirusi mund të dobësohet pak, por përsëri është seriozisht i rrezikshëm. Përqindja e të infektuarve gjatë kësaj periudhe zvogëlohet minimalisht, por gjithsesi kjo nuk do të thotë se nevojitet relaksim, përkundrazi, nevojitet seriozitet dhe përgjegjësi edhe më e madhe.

Sidomos në periudhën e festave të Vitit të Ri dhe Krishtlindjeve, e cila konsiderohet kritike. Me statistikat e zeza Covid ende në rritje, lajmet se vaksina do të mbërrijë më shpejt sesa u njoftua fillimisht janë inkurajuese.

Sasitë e para janë njoftuar tashmë në Shkurt, dhe deri atëherë, duhet të sigurohen frigoriferët e duhur për ruajtjen e tyre. Në pritje të asaj që do të ndodhë, përgatitjet konkrete janë duke u zhvilluar.

Deri nesër, 3 janar, zgjat një sondazh i stafit mjekësor. Kujdesi shëndetësor publik dhe privat mbledh të dhëna për gatishmërinë e mjekëve për vaksinim, por edhe për sa prej tyre janë të përfshirë drejtpërdrejt në luftën kundër koronavirusit.

Ata duhet të jenë linja e parë e vaksinimit. Vaksina e shpejtë për kategoritë e rrezikut. Njoftimi për një mbërritje më të shpejtë është në një periudhë debati për sigurinë e vaksinave, efektivitetin e tyre, por edhe nevojën për imunizim në përgjithësi.

Nuk ka dyshim për komunitetin mjekësor se vaksina është e nevojshme për t’u marrë me virusin. Fakti që është zhvilluar dhe prodhuar në një periudhë relativisht të shkurtër nuk duhet të jetë gjithashtu problem.

“Vaksinat bëhen me të vërtetë të shpejtë krahasuar me të gjitha ato të mëparshmet, por kësaj here fondet e mëdha u vunë në dispozicion të laboratorëve. Procedurat e gjata administrative për marrjen e miratimit u shkurtuan dhe më e rëndësishmja, tashmë kishte një rrugë të hapur për prodhimin e vaksinave. Përvoja e punës për prodhimin e vaksinave SARS dhe MERS ka dhënë rezultat. Pra, puna për këtë vaksinë ka filluar në një substrat të përgatitur mirë ”, tregon epidemiologu Dragan Danilovski.

Postime të ngjashme

Tërmeti dridh vendin, epiqendra në Mavrovë

T E

Aksioni policor në “Bogorodicë”, kapen qindra kilogramë marijuhanë

T E

Alarmojnë mërgimtarët me dokumentacion të skaduar, përmes postës nuk mund të nxjerin të ri

T E

Milososki: Bujar Osmani mund të ndryshojë statutin e BDI-së, jo Kushtetutën e Maqedonisë

R Zh

“Miqtë e Sharrit”/Hidrocentralet dëmtojnë natyrën

T E

Mickoski nga Klinika Infektive: Nuk ka pakt me krimin dhe kriminelët

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...