Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Vaksina kineze e COVID-19 certifikohet në Hungari, “Sinopharm” merr certifikatën GMP të BE-së

Sipas njoftimeve të mediave amerikane, më 1 prill, Instituti Kombëtar i Barnave dhe Ushqimit i Hungarisë i dha zyrtarisht certifikatën GMP të BE-së vaksinës së COVID-19 të prodhuar prej Institutit të Produkteve Biologjike të Pekinit pranë grupit “Sinopharm” të Kinës, që tregon se ky institut ka plotësuar standardet e GMP-së dhe vaksina e prodhuar prej tij mund të përdoret pas kontrollit. Me këtë do të rritet forca konkurruese e vaksinave të prodhuara nga Kina në tregun e BE-së. Vaksina e

Institutit të Produkteve Biologjike të “Sinopharm”-it është e para që merr certifikatën GMP, duke shënuar hapin e parë që vaksina kineze e koronavirusit të ri të bëhet produkt publik global.

Nga 13 deri më 15 prill 2021, Instituti Kombëtar i Barnave dhe Ushqimit i Hungarisë zhvilloi një audit GMP lidhur me Institutin e Produkteve Biologjike të “Sinopharm”-it të Kinës. Pas auditit, Instituti Kombëtar i Barnave dhe Ushqimit i Hungarisë vlerësoi se vaksina e prodhuar nga Instituti i Produkteve Biologjike i “Sinopharm”-it përputhet me standardin e BE-së dhe miratoi përdorimin urgjent të saj. Më 3 mars, Instituti i Produkteve Biologjike i “Sinopharm”-it u paraqiti organeve përkatëse hungareze raportet vijuese

Postime të ngjashme

Sulmohet me raketa baza amerikane në Irak

Lea Muslija

Amerika bllokon pranimin e Ukrainës në NATO?

Lea Muslija

Rusia “zbutet” e para, kthen ambasadorin në Washington pas takimit Biden-Putin

Lea Muslija

Paralajmëron OBSH: Bëni kujdes, pandemia s’ka marrë fund

Lea Muslija

Tragjedi në Peru, përmbyset autobusi, të paktën 27 viktima

Lea Muslija

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...