Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Vaksina Sputnik për Shqipërinë lajm i rremë! Stafi i ambasadës ruse i infektuar me COVID19

Në një media online pranë Bashkisë Tiranë ka dalë lajmi se është e gatshme që të sjellë në Shqipëri vaksinën e saj. Pas shkrimit të Drejtorit të Komunikimit në Kryeministri, Endri Fuga, i cili shprehej se Balkani Perëndimor u la sërish vetëm nga BE për vaksinimin, në shkrim thuhet se – Ambasada Ruse i është drejtuar atij me një ofertë publike duke shprehur gatishmërinë për të sjellë vaksinën “Sputnik-V”.

Mirëpo ky është një lajm i rremë. Nuk ka asnjë ofertë zyrtare nga ana e Rusisë për dhurimin apo shitjen e vaksinës Sputnik V ndaj Shqipërisë. Aq më shumë, kur vetë ambasada Ruse në Tiranë ka nevojë për vaksinën përderisa një pjesë e stafit të saj rezulton me COVID 19 sepse janë marrë e analizuar tamponë që dëshmonjnë infektimin, pavarësisht se ky staf vijon të qarkullojnë në shkelje të masave në qëndra tregtare në Tiranë.

Autoritetet ruse ka thënë së fundmi se testet për vaksinën Sputnik V kanë treguar se ajo është 95% efektive kundër COVID-19.Mirëpo, dyshimet e BE-së për testimet e vaksinës e bëjnë të pasigurtë në aplikimin global të vaksinës ruse.

Postime të ngjashme

I ati nuk e di që ka humbur të birin, mjekja tregon fjalët e fundit të 17-vjeçarit: O teta më falni…

T E

Paloka: Na rezulton se LSI në një krah dhe PD në një krah do të maksimalizojë votën

T E

Arrihet marrëveshja! Bindet më në fund Nard Ndoka, ja në cilin qark do të kandidojë pas përplasjeve me Bashën

T E

Spitali i mori zemrën të riut shqiptar pas vdekjes/ Gjonaj bisedë me homologun spanjoll: Shikoni me prioritet letërporosinë e prokurorisë

S.B.

Presidenti Meta kthen ligjin, që zgjat afatin e koncesionit të aeroportit të Rinasit: Antikushtetues!

S.B.

Marrëveshja e Bashës me aleatët / Detaje nga dokumenti i dorëzimit në KQZ

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...