Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Vaksinat kundër gripit sezonal do të jenë pa pagesë për disa kategori të njerëzve

Zhurnal Ads

Shkup, 21 tetor, zhurnal.mk – Vaksinat kundër gripit sezonal në Maqedoninë e Veriut pritet të arrijnë kah fundi i muajit dhe menjëherë do të fillojë vaksinimi.

Nga Ministria e Shëndetësisë për MIA-n, thonë se janë blerë 40 mijë doza të katër llojeve të vaksinave që janë prodhim i “Sanofi Pasteur” Francë (VAXIGRIP TETRA).

“Vaksinat janë pa pagesë për grupet e definuara si me rrezik: personat mbi moshën 65 vjeçare, personat me sëmundje kronike, punonjësit shëndetësor, gratë shtatzëna dhe fëmijët prej 6 muajsh deri 5 vjet. Sikur edhe në dy sezonet e kaluara, personat e interesuar mund të caktojnë vaksinim nëpërmjet mjekut të tyre amë. Me qëllim që të shmanget ngarkesa e shërbimeve epidemiologjike në qendrat për shëndet publik, këtë vit përgatisim plan aksionar, i cili përfshin pika shtesë për vaksinim”, thonë nga Ministria e Shëndetësisë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Nga marsi faturat sërish mund të paguhen përmes Postës, për bashkëpunim u zgjodh HalkBank

Z H

Gashi: “Rasti Kumanova” s’ka dilemë që ka konotacion politik – duhet të ketë rigjykim

R ZH

Përsëri thyhet rekordi: 386 raste të reja me Covid dhe gjashtë të vdekur

Z H

Asgjë e realizuar nnga kanalizimi i premtuar në Tearcë

T E

A po shuhet ideja për “Minishengen”?

E.E.

Ligji për regjistrim do të caktohet më 18 janar

Z H
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...