Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Vaksinat vijnë pas Vitit të Ri Kinez! Zaev: Deri në fund të shkurtit do të mbërrijnë vaksinat e para

Shkup, 12 shkurt – Vaksinat e para nga Kina do të mbërrijnë kah fundi i këtij muaji, kurse sot pritet që Maqedonia t’i paguajë, deklaroi kryeministri Zoran Zaev. Ai thotë se nuk ndjen përgjegjësi për vonesën e procesit të vaksinimit kundër Covid-19. Lidhur me atë – përse vaksinat nga Serbia nuk arritën në Maqedoni, Zaevi me shpjegim se “Fajzeri” nuk ka lejuar rishitjen e vaksinave të cilat Serbia donte të na jepte, kurse pastaj janë paraqitur pengesa që këto vaksina të vijnë në vendin tonë në formë donacioni.


“Mendoj se sot i paguajmë vaksinat kineze, presim që edhe ato të mbërrijnë ashtu siç lajmëruam. Viti i Ri kinez po përfundon më 18. Besoj se deri atëherë mund të organizohemi lidhur me transportin e tyre. Presim që vaksinat e para në Maqedoni të mbërrijnë në shkurt”, theksoi Zoran Zaev – Kryeministër i Maqedonisë së Veriut.

Postime të ngjashme

Bullgaria do të dërgojë ndihmë për shuarjen e zjarreve në Maqedoni

D V

Zaevi: Unë dhe disa ministra jemi nisur drejt Koçanit

D V

Në territorin e Qytetit të Shkupit intervenime për 16 zjarre, të gjithë janë lokalizuar

D V

Po evakuohen personat e palëvizshëm dhe prona pas zjarrit në lokalitetin Pasjak në rajonin e Pehçevës-Dellçevës

D V

QMK: Zjarre në tërë vendin, gjendja më kritike në Koçan

D V

Shtohen kolonat nëpër pikat kufitare në Maqedoni

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...