Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Vaksinimi masiv fillon nesër, janë caktuar termine për 3000 qytetarë

Shkup, 4 prill – Vaksinimi masiv i popullatës kundër Kovid-19 në vend do të fillojë zyrtarisht nesër, e hënë, me “Sputnik V”. Vaksinimi do të bëhet në pikat në A1 Arena (salla “Boris Trajkovski”) ndërsa janë caktuar 3000 termine për qytetarët.

Në këtë fazë, do të imunizohen qytetarët nga infrastruktura kritike – njerëzit që punojnë, MPB-ja, ARM-ja, gazetarë, shërbimet nga Qyteti i Shkupit dhe të gjithë që kanë kontakte – shoferët e autobusëve, zjarrfikësit, mësuesit e kopshteve, punonjësit në pikat e pagesës së taksës rrugore … Sipas planit, vaksinimi me 20.000 vaksina ruse “Sputnik” të dhuruara nga Serbia do të bëhet në 48 pika.

Në sallë dje u bë një provë se si do të funksionojë dhe do të koordinohet vaksinimi masiv – vendet ku do të pranohen qytetarët, pastaj ekzaminimi individual dhe vaksinimi, pikat ku do të lëshohen certifikatat me kushtet për rivaksinim, vendi për frigoriferë për vaksinat …

Do të ketë një ekip prej rreth 20 infermierësh dhe pesë mjekësh në dy turne, vende për 15-20 minuta vëzhgim pas vaksinimit dhe pjesë të shënuara për kujdesin urgjent mjekësor nëse është e nevojshme,

Ministri Venko Filipçe gjatë vizitës së tij në QS “Boris Trajkovski” deklaroi se në fillim në mesatare prej rreth 4000 njerëz në ditë do të vaksinohen në të gjithë vendin dhe beson se për një kohë të shkurtër do të përmbushet edhe plani të arrihen 7000 termine në ditë, kur sistemi do të bëhet funksional në mënyrë të plotë.

“Besoj se sistemi do të funksionojë mirë. Këtu e replikojmë në një hapësirë ​​shumë më të madhe sistemin që kishim në Spitalin modular, ku u vaksinuan punëtorët shëndetësorë. Besoj se qytetarët do të kenë dëshirë dhe vullnet për t’u vaksinuar. Me ardhjen e sasive të reja dhe më të mëdha të vaksinave këtë muaj, kufiri i moshës do të ulet gjithnjë e më shumë”, tha Filipçe, i cili është i kënaqur me rrjedhën aktuale të procesit të vaksinimit në vend. Deri dje janë vaksinuar 1300 qytetarë.

Për vaksinimin masiv, në sallë do të angazhohen edhe punonjës nga administrata e Ministrisë së Shëndetësisë, qendrat shëndetësore, Instituti i Shëndetit Publik.

Në pyetjen e gazetarëve se pse vaksinimi masiv nuk filloi këtë fundjavë, ministri i Shëndetësisë u përgjigj se ata i qasen procesit me kujdes, kjo është arsyeja pse simulimi i sotëm i kursit dhe koordinimi, por që kur të funksionojë, vaksinimi në palestër do të bëhet shtatë ditë në javë dhe kushtet do të rriten çdo ditë kur të mbërrijnë sasi të reja të vaksinave.

-“Është e rëndësishme të vendosni sistemin, në mënyrë që kur të fillojë, problemet të minimizohen”, shtoi Filipçe.

Ai njoftoi se këtë muaj po presim dozat e tjera të vaksinave dhe secila sasi, tha ai, do të dijë saktësisht se ku do të shkojë.

Për vaksinat e AstraZenekas pritet vendim zyrtar nga Bordi i EMA-s. Tani për tani, ajo është aplikuar vetëm për qytetarët e moshuar dhe deri më tani asnjë efekt anësor nuk është raportuar zyrtarisht, ashtu si vaksinat e tjera që bëhen. Rasti i vetëm problematik është me vajzën 28-vjeçare tek e cila u paraqit trombozë të një vene në syrin e saj pasi mori AstraZenaka.

Për vaksinimin masiv, në A1 Arena do të angazhohen edhe punonjës në administratën e Ministrisë së Shëndetësisë, qendrave shëndetësore, Institutit të Shëndetit Publik

Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 1.394 raste të reja me Kovid-19, 45 të vdekur dhe 479 pacientë të shëruar, kumtoi Ministria e Shëndetësisë sipas të dhënave nga Instituti i Shëndetit Publik.

Do të vaksinohen edhe punonjësit mediatikë 

Sindikata e Pavarur e Gazetarëve dhe Punonjësve të Mediave (SPGPM) dhe Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM), në koordinim me Ministrinë e Shëndetësisë, javën e kaluar zhvilluan një aksion për të regjistruar gazetarët dhe punonjësit mediatik për vaksinimin kundër Kovid-19.

Gjithsej 758 persona aplikuan në thirrjen e SPGPM dhe SHGM, nga të cilët 631 i plotësojnë kushtet për fazën e parë për sa i përket kufirit të moshës, sëmundjes kronike, gjegjësisht gazetarë aktivë dhe punonjësve të medias. Këta njerëz do të kontaktohen sa më shpejt të jetë e mundur nga përfaqësuesit e autoriteteve shëndetësore dhe do të informohen për datën e saktë të vaksinimit e cila do të fillojë të hënën në sallën sportive “Boris Trajkovski” në Shkup.

Të paraqiturit e tjerë të mbetur 127, që ishin kryesisht nën moshën 40 vjeç ose që ishin pjesë e shërbimeve administrative ose të mirëmbajtjes së mediave do të merren në konsideratë në raundin e dytë të imunizimit të punonjësve mediatikë, që është planifikuar të zhvillohet menjëherë pas mbërritjes së dërgesës tjetër të vaksinave, të cilat priten në javët e ardhshme.

Kësaj thirrje iu përgjigj gazetarët dhe punonjësit e mediave nga gjithsej 110 media tradicionale dhe onlajn nga i gjithë vendi.

Postime të ngjashme

Një i burgosur nga Nagoriçani i Vjetër është gjetur i vdekur në burgun “Kshanje”

R Zh

Mbi 10 mijë maqedonas marrin dozën e dytë të vaksinës ndaj COVID-19 në Serbi

R Zh

VMRO-DPMNE: Pasaportat iu dhanë mafiozëve botërorë

R Zh

Filipçe: Është evidentuar edhe një pacient me llojin indian të coronavirusit

R Zh

Takim i presidentit Pendarovski me Patriarkun ekumenik Bartolomeu

R Zh

Një nga kompanitë më të mëdha botërore për patundshmëri Re/Maks fillon me punë në tregun e Maqedonisë së Veriut

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...